четвртак, 15.05.2025, 13:35 -> 17:10
Извор: РТС
Аутор: Душан Милетић
На Међународни дан породице - потребе и изазови у модерном друштву
Данас се обележава Међународни дан породице, који је Генерална скупштина Уједињених нација прогласила празником 1993. године. Овај дан је прилика да се подигне свест о значају породице, изазовима и потребама са којима се суочава.
Савремене породице суочавају се са најразличитијим изазовима на друштвеном, економском, политичком и технолошком нивоу, због чега живе у интензивном времену промена и неизвесности. А велики захтеви да се оствари успех у партнерским, породичним и професионалним улогама, терет су како за појединца, тако и за читаву породицу, став је психолога.
"Оно што примећујемо када причамо о породици јесте да су се неке традиционалне улоге данас доста промениле, чак су се изгубиле. Породица данас, када причамо из угла родитеља. Они не знају шта значи бити добар родитељ, суочени су са супростављеним порукама, какве вредности пренети деци, са друге стране деца, оно што ми примећујемо, је да су суочени са питањем идентитета, друштво им шаље неке поруке где се величају неке индивидуалистичке вредности, а они одрастају уз неке колективистичке, тако да све ово ствара једну хаотичнист у којој породица све теже и теже плива", наводи Јасмина Станков, дипломирани психолог.
Усмеравањем на заједничке вредности, више постижемо као породица, сагласни су стручњаци. Упозоравају уколико свако инсистира на својим, јавља се проблем.
"Ја волим ове модерне породице где нема оних типично мушко-женских улога, које су нам нанеле вековно гледано, много штете и немогуће је данас, и добро је што је тако, то одржати. Рецимо, када имамо децу, детету су потребна оба родитеља, једнако присутна, исто тако, оба родитеља и раде, и негде оно што је јако битно, да не делимо на улоге, не делимо на мушко -женске послове, па и мушко-женске игре са децом, него једноставно да смо ту, да све делимо, да имамо осећај за заједништво јер када смо у браку или вамбрачној заједници или заједничком животу, нама је тај однос некако треће ја и много је битно то да негујемо", истиче Ивана Перић, психотерапеут.
Из угла, социолога, остварен је напредак када је реч о сензибилисаности чланова породице на потребе детета или међугенерацијске солидарности и сарадње, али су изазови и даље велики.
"Ми данас имамо заиста широк дијапазон услуга које су намење подршке родитељству, мислим да је ту потребно да радимо на јачању тих услуга, да оне буду мултисекторске, да буду омогућене свим породицама, односно које су у неком стању потребе, и мислим да је потребно да радимо на едукацији и сензибилизацији како стручних радника, тако и самих породица, јер као што сам рекла, изазови су велики, пре свега ту мислим на дигиталне технологије, не промене структуре у породици и генерално на породичну динамику у целости", наглашава Јована Шкорић, социолог – истраживач.
Стручњаци сматрају да је управо зато највећи захтев пред породицом да се адаптира на све ове промене и прихвати нове начине комуникације, а да задржи аутентичне вредности, док је струка ту да помогне у јачању унутрашњих капацитета.
Коментари