недеља, 22.04.2012, 08:53 -> 09:15
Rađanje luka sa stare freske
Prateći tragove ostavljene na freskama i minijaturama, profesor istorije iz Prokuplja pokušava da rekonstruiše srpski srednjovekovni luk, rožanac, koji je uz mač bio obavezni deo ratničke opreme. Za izradu rožanca potrebno mu je godinu dana.
Dečačka ljubav Zorana Pavlovića prema luku i streli prerasla je u hobi. Potom, mnogo godina kasnije, i u predmet naučnog istraživanja.
Prikupljajući delove istorijske slagalice, Zoran Pavlović, sada profesor istorije u Prokuplju, pripremio je naučnoistraživački rad o srpskom srednjovekovnom streličarstvu kao delu vojne tradicije.
Sada je pred Pavlovićem i, nimalo lak, posao: rekonstrukcija srpskog srednjovekovnog luka rožanca na osnovu fresaka svetih ratnika u srpskim manastirima.
U srednjem veku su, kaže predanje, Jug Bogdanov grad branili Milan Toplica i Ivan Kosančić. Nakon više od šest vekova i petnaest godina istraživanja, deo srpske vojne istorije od zaborava čuva Prokupčanin Zoran Pavlović.
"Kao što su italijanski humanisti za uzor imali ostatke antičke kulture širom Italije, tako i ja pratim tragove koje su nam ostavili naši stari na mnogobrojnim freskama i minijaturama", objašnjava Zoran Pavlović.
Srpski srednjovekovni luk rožanac pravi se godinu dana. Za to su potrebni odabrano drvo, životinjske tetive, riblje tutkalo, bivolji rogovi iz Škotske i mnogo znanja.
"Smatram da je došlo vreme da pokušam da uradim rekonstrukciju srpskih srednjovekovnih lukova. Prvi luk koji radim je rekonstrukcija jednog ili dva luka koji se pojavljuju na freskama u manastiru Visoki Dečani", objašnjava Pavlović.
Istražujući značaj luka i strele u srednjovekovnoj Srbiji, Pavlović nastoji da obnovi streličarsku tradiciju.
Antal Kabac iz temerinskog streličarskog kluba "Kunor" kaže da je za njega streličarstvo sport, dok je za Zorana to istorija i predmet istraživanja.
Zahvaljujući naučnoistraživačkom radu Zorana Pavlovića, i Francuzi su otkrili srpsko srednjovekovno streličarstvo, "tako malo poznato, a tako bogato", kako je zabeležio časopis "Tir a l’ark".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар