Читај ми!

Медитеранске биљке у мачванској равници

У мачванској равници, у Глушцима, једна парцела знатно се разликује од осталих. На хектар ипо медитаренске су биљке. Гаји их Дејан Виторовић, који је у последње две године, уз подршку породице, дуплирао производњу.

Уз парцелу са кукурузом цвета више од 100.000 садница лаванде. Вишегодишњу мирисну биљку, од резнице до жбуна за продају, Виторовићи у расаданику гаје око две године. Најтраженија је на тржишту, и није много захтевна за производњу.

Дејан Виторовић из Глушаца, каже: "Има увек посла. После ожиљавања, пребацивање у саксије. У току прве године, потребно је орезивати четири до пет пута, да би се она формирала, и да би направила прави бокор. До половине јула, ту је већ завршетак цветања, али она се тражи преко целе године, чак и преко зиме, када је топло време, иде продаја."

Од почетних неколико хиљада, до производње у 200.000 саксија прошло је шест година. У летњем периоду, из четири бунара, свакодневно наводњавају расадник, у којем гаје неколико врста медитеранских биљака.

Милош Виторовић из Глушаца, додаје: "Имамо ту срећу да је земљише погодно за производњу медитеранског биља. Воли од 4,5 до 6,5 пе-ха вредност. Али, пошто купујемо супстрат, пошто сваки дан у летњем периоду заливамо, морамо да дохрањујемо. Радимо прскање, са фунгицидима, инсектицидима, аминокиселинама."

Од недавно, на породичном имању праве етерична уља. За литар је потребно до 70 килограма цвета лаванде.

Дејан Виторовић из Глушаца, објашњава: "Прошле године смо дестилацију етеричних уља, од смиља и лаванде. Ове године смо убацили и сантолину. До ових година, пошто смо имали велику количину, цвет бацали, онда смо хтели, кад већ имамо ту производњу, зашто не би искористили за етерична уља, купили смо дестилатор. Смиље је најтеже произвести. За њега је потребна тона цвета, за литар уља."

Први контигент лаванде из Мачве, ове године отишао је ван граница, у Црну Гору. Жеља Виторовића је да цвета и мирише и у другим земљама у региону.

 

петак, 25. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом