четвртак, 24.07.2025, 14:39 -> 18:47
Извор: РТС
Аутор: Силвија Пашајлић
Планина Јелица – оаза биолошке разноликости од сада под заштитом државе
Због великог значаја за опстанак и развој великог броја животињских и биљних врста, планина Јелица са околном територијом од 6.200 хектара проглашена је за предео изузетних одлика и ново заштићено подручје. Уредбом Владе Србије утврђен је режим заштите првог, другог и трећег степена, а управљање тим подручјем поверено је Туристичкој организацији „Драгачево“.
Планина Јелица представља станиште изузетне биолошке разноликости. Њен разуђени рељеф и очувана природа омогућили су опстанак стотинама биљних и животињских врста, међу којима су и бројне строго заштићене. Удружење сеоских жена "Евгенија" већ годинама промовише њен еколошки значај, дочекује туристе и планинаре и активно доприноси очувању животне средине.
"Поново су се у нашу реку вратиле речне рибице, ракови. Ово је станиште једне видре тако да сама природа тражи заштиту, тражи неговање и чување и надамо се да ће ово бити и једна оаза за уживање наших потомака', каже Наташа Вујашевић из Удружења жена на селу "Евгенија".
Уз заштиту природе, житеље посебно радује очување планинских извора, јер поред туриста који посећују манастире и археолошко налазиште Градина, у подјеличка села долази све већи број људи који, уместо у граду, бирају живот у мирним срединама.
"То природно и културно наслеђе заиста је најзначајније зато што су пољопривреда и туризам у овим крајевима препознате као стратешки или основне привредне гране. Пољопривреда, као једна од основних привредних грана туризма као допунска делатност, а екологија је кључни и заштита животне средине је кључни чинилац одрживог развоја", наводи Душан Ивановић из ЛАГ "Драгачево – Јелица – Западна Морава".
И са чачанске и са драгачевске стране, на планини Јелици већ су обележене бројне планинарске и стазе за планински бициклизам. У заштићеном подручју управљаче очекује још много посла како би очували и унапредили ову природну и културну баштину.
"Пре свега, пред нама је доношење адекватне планске документације, онда ангажовање кадрова одговарајућег профила који ће бити стручни да се баве пословима и активностима у заштићеном подручју, а такође и финансирање", истиче Маријана Луковић из Туристичке организације "Драгачево".
Заштита природног и културног наслеђа планине Јелице представља један од кључних услова за опстанак и одрживи развој сеоских средина, што потврђују бројне већ усвојене стратегије.
Коментари