четвртак, 21.05.2009, 08:00 -> 14:34
Dan nezavisnosti Crne Gore
Crna Gora obeležava treću godišnjicu nezavisnosti, kao podsećanje na 21. maj 2006. godine, kada su građani na referendumu većinski odlučili da izađe iz državne zajednice sa Srbijom i proglasi samostalnost. Puna afirmacija Crne Gore, izjavio Đukanović.
Građani Crne Gore su na referendumu, na današnji dan, pre tri godine, odlučili da zemlja izađe iz državne zajednice sa Srbijom i proglasi samostalnost.
Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o državnim praznicima kojima je 21. maj proglašen Danom nezavisnosti.
Premijer Milo Đukanović otkrio je juče na Cetinju spomenik posvećen devedesetogodišnjici "Božićnog ustanka" protiv ujedinjenja Crne Gore sa Srbijom, posle Podgoričke skupštine 1918. godine.
"Obelisk Božićnom ustanku, nakon gotovo jednog veka, potvrđuje smisao žrtve tih naših hrabrih slobodara za ideju crnogorske nezavisnosti, koju ni njegov porazni ishod nije mogao zatreti, ni zatamniti", rekao je Đukanović.
Đukanović je rekao je da je "ovo prvi spomenik poslednjem pokušaju Crnogoraca, kobne 1918. i 1919. godine, da oružjem odbrane ono što su smatrali smislom svog postojanja: svoju državu Crnu Goru, njen ugled i njeno pravo da bude ravnopravna sa saveznicima iz pobedničke alijanse u Prvom svetskom ratu, koji je promenio geografsku kartu Evrope i odnose u tadašnjem svetu".
"Slava kojom su se ovenčali zauvek je utkana u srž nacionalnog i državotvornog bića Crne Gore. Ta iskra večnosti Crne Gore posebno blista u susret 21. maju - Danu nezavisnosti", rekao je crnogorski premijer.
Crna Gora ostvarila je punu afirmaciju na međunarodnoj političkoj i ekonomskoj sceni, tokom tri godine nezavisnosti, ocenio je premijer Milo Đukanović na dan kada Crna Gora obeležava svoju nezavisnost.
Puna afirmacija tokom tri godine nezavisnosti
"Nasuprot najavama, posebno iz redova crnogorske opozicije, da će referendum izazvati trajnu političku podelu sa rizikom bezbednosne nestabilnosti, unutrašnjepolitički procesi bili su ne samo prilog pouzdanijoj stabilnosti, nego i ubrzanom širenju konsenzusa o izvesno evropskoj budućnosti Crne Gore", rekao je Đukanović u intervjuu listu "Pobjeda".
Prema njegovim rečima, bezbednosno, politički i makroekonomski stabilna, multietnička Crna Gora bila je i od strane međunarodne zajednice prepoznata kao odgovoran i inicijativan subjekt saradnje, a time i važan faktor stabilnosti u regionu.
"Naša aplikacija za članstvo u Evropsku uniju je prihvaćena, čime je Unija odala najrečitije priznanje Crnoj Gori za ostvareni napredak na putu evropske integracije i za kvalitet obavljenih reformi", rekao je crnogorski premijer.
Đukanović je naveo i da su sa poslednjeg Samita NATO upućene jasne poruke priznanja Crnoj Gori i ohrabrenja njenom nastojanju da u bliskoj budućnosti postane deo Akcionog plana za članstvo, što je predvorje Alijanse.
Ipak, "najvažniji napredak dogodio se na planu ekonomskog razvoja", naglasio je Đukanović, ističući ubeđenje da će Crna Gora, kao i u prve tri godine posle nezavisnosti, biti uspešna i da se sa optimizmom može gledati u 2010. godinu.
"Crna Gora pouzdano drži kormilo evropske budućnosti u svojim rukama, a EU je dobila jednog pouzdanog partnera i promotera evropskih vrijednosti na Balkanu", rekao je Đukanović.
Prema njegovim rečima, Crna Gora je u procesu ukidanja viza za građane nekoliko balkanskih zemalja visoko pozicionirana.
"Nema nikakvih političkih zahteva sa strane EU, već je isključivo tehničko pitanje da se odluka donese i realizuje. To će biti još jedan od dokaza ispravnosti politike koju vodimo, i još jedno priznanje Crnoj Gori, i to priznanje od kojeg će direktnu korist imati svi naši građani", rekao je Đukanović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар