петак, 11.07.2025, 07:00 -> 20:08
Извор: РТС
U Memorijalnom centru u Potočarima obeleženo 30 godina od zločina u Srebrenici
Komemoracijom u Potočarima i tradicionalnim "Maršom mira" obeležena je 30. godišnjica zločina u Srebrenici.
Komemoracijom nastradalim Bošnjacima, u Memorijalnom centru u Potočarima, obeležena je 30 godina od zločina u Srebrenici. Uz verski obred, komemoracija je završena ukopom posmrtnih ostataka sedam identifikovanih Bošnjaka.
Tradicionalni "Marš mira", kojim se odaje počast srebreničkim žrtvama, održao se i ove godine.
Komemorativni skup u Potočarima obezbeđivala je Policija Republike Srpske, uz podršku ostalih bezbednosnih struktura u BiH.
Komemoraciji je prisustvovao predsednik Evropskog saveta Antonio Kosta, delegacije država regiona, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore, predstavnici međunarodne zajednice i diplomatskog kora.
Kosta je izjavio da "nema mesta negiranju genocida, revizionizmu ili veličanju zločinaca".
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da je Srebrenica "najgori zločin počinjen u Evropi posle Drugog svetskog rata", kao i da predstavlja "dubok ožiljak u evropskoj istoriji", ali i lekciju da je neophodno osigurati suživot različitih naroda i zaštititi vrednosti humanosti i ljudskih prava.
Francuski ministar za evropska pitanja Benjamin Hadad, čitajući pismo predsednika Francuske Emanuela Makrona u Potočarima, poručio je da je Srebrenica "trajna mrlja u istoriji Evrope i sveta".
Predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen istakla je da "EU nikada neće zaboraviti šta se dogodilo u Srebrenici", kao i da "Unija prihvata svoju prošlost i priznaje svoju odgovornost, jer nije uspela da spreči i zaustavi genocid".
Bošnjački član Predsedništva BiH Denis Bećirović zahvalio je "svim državama koje su podržale usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija", koja, kako je istakao, "nije značajna samo za Bosnu i Hercegovinu već i za celi svet".
Povodom 30. godišnjice video porukom se oglasio predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan i ponovio da Ankara nastavlja s "bezuslovnom podrškom teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine".
Suđenja
Haški tribunal za ratne zločine u bivšoj SFRJ i sudovi u BiH, Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili 47 osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u julu 1995. godine.
Bivši komandant VRS Ratko Mladić je pred međunarodnim krivičnim sudom u Hagu pravosnažno osuđen na kaznu doživotnog zatvora, kao i nekadašnji predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić.
Evropski parlament je 2009. godine doneo Rezoluciju o Srebrenici, kojom je pozvao države članice EU i zemlje Zapadnog Balkana da obeležavaju 11. jul kao dan sećanja na zločin u Srebrenici.
U maju prošle godine, Generalna skupština UN u Njujorku usvojila je rezoluciju o Srebrenici, čemu se u GS UN žestoko protivio Beograd. Rezolucija je usvojena sa 84 glasa "za", 19 "protiv" i 68 uzdržanih.
Dan nakon što u Potočarima bude obeležena 30. godišnjica stradanja Bošnjaka, na Zalazju biće služen parastos za ubijene Srbe na Petrovdan u Srebrenici 1992. godine.
Коментари