Kninsko selo Strmica, ruže u znak sećanja na ubijene Srbe
Navršava se 29 godina od akcije "Oluja" u kojoj je ubijeno ili nestalo oko 2.000 Srba, a više od 220.000 je proterano. U kninskom selu Strmica ubijeno je desetoro meštana.
Koliko je lipa zasađeno mnogo pre rata, toliko je meštana stradalo. U kninskom selu Strmica, na samoj granici sa BiH, avgusta 1995. i nešto kasnije, ubijeno ih je desetoro, uglavnom starijih i nemoćnih. Jedna osoba i dalje se vodi kao nestala.
"Jedan od tih je meni brat. Kako sam se osećao – tužno. Ne samo to, nego je jedno od pitanja – zašto su to napravili, radi čega? Nije on vojnik, borac, nego je on nedužni civil i onda uletiš da bi oni postali borci nekog karaktera, kao – eto, on je ubio nekoga. A ubili su te nemoćne ljude", priča Nedeljko Dronjak iz Strmice.
Baš kod jedne od lipa koje su, sasvim slučajno, nagovestile obim stradanja ovog mesta položene su ruže. Opominju na zločin bez kazne.
Za pravdu koju nisu doneli državni i pravosudni organi, bore se organizacije u Hrvatskoj.
“Znam da je boriti se protiv zaborava teško, ali verujem da je skrivati istinu još teže. Naša je dužnost stajati ispred vas i ponuditi ispirku koju zaslužujete, a za koju su naši politički predstavnici preslabi. Oprostite u moje ime, ime mladih, ali još više u ime onih koji bi trebali stajati na mom mestu i čije bi izgovorene reči imale puno veći značaj“, rekla je Sena Šimek iz Inicijative mladih za ljudska prava Hrvatske.
Promena kursa Vlade Hrvatske, koalicija sa Domovinskim pokretom
Oni čije reči imaju značaj sve su promenili za samo godinu dana – između dve komemoracije za stradale Srbe.
Država u kojoj je bilo moguće u parlamentu čuti priču poslanice Anje Šimprage iz kolone promenila je kurs formiranjem vladajuće koalicije sa Domovinskim pokretom koji je imao jedini uslov – da Srba ne bude u njoj.
Predstavnici Srba nadaju se da se to neće odraziti na ovogodišnju proslavu "Oluje" u Kninu.
“Nadam se da ove godine neće biti tonova, niti glasova kakve smo čuli ranije. Po onome što do sada vidimo, moglo bi biti tako. I da će biti s merom, i da će biti s obzirom i uzimanjem i deljenjem osećaja u suosećaja za stradanje drugih kao što je to danas učinila Anja Šimpriga, mi u našoj izjavi sećanja i kao što ja činim sada ovde - žao mi je svakog našeg sugrađanina, pripadnika hrvatskog naroda, svakog čoveka koji je u unifomi stradao, a nije trebalo – žao mi je“, izjavio je Milorad Pupovac iz Srpskog narodnog vijeća.
Dvadeset devetu godišnjicu “Oluje“, hrvatski državni vrh obeležiće za dva dana.
Коментари