Evropska komisija preporučila otvaranje pregovora sa BiH; Dodik: Bez datuma to ne znači mnogo
Evropska komisija preporučila je otvaranje pregovora o pristupanju EU sa Bosnom i Hercegovinom. Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, ova institucija smatra da je BiH postigla neophodan nivo usklađenosti sa kriterijumima za članstvo u EU, u pogledu ostvarenih rezultata od 2022. godine, kada je ova zemlja dobila status kandidata.
Lideri EU su prošlog decembra poručili da će otvoriti pristupne pregovore sa BiH "kada zemlja postigne neophodan" stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo.
Pozvali su tada Evropsku komisiju da do marta najkasnije o tome podnese izveštaj i to se danas i dogodilo.
U obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta Ursula fon der Lajen je ocenila da je Bosna i Hercegovina spremna za naredni korak ka EU.
"Od kada smo dodelili status kandidata u decembru 2022. godine, Bosna i Hercegovina je napravila impresivne korake. Veći napredak je postignut u jednoj godini nego u celoj prethodnoj deceniji“, rekla je Ursula fon der Lajen.
Predsednica Evropske komisije je navela pet oblasti u kojima je postignut napredak, među kojima su puna usklađenost zemlje sa spoljnom politikom EU, usvajanje reformskih zakona o sprečavanju sukoba interesa, pranju novca, mere u pravosuđu i upravljanju migracijama.
Dodik: To je samo prelazna faza
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je preporuku Evropske komisije, ali je ocenio da bez datuma za pregovore “ona ne znači mnogo”.
"To samo neka prelazna faza u kojoj će se ponovo tražiti neke stvari. Mi se zalažemo za 14 principa, a to podrazumeva da se reši pitanje OHR-a i lažnog visokog predstavnika, ali i sudija stranaca u Ustavnom sudu BiH. Ako tu i dalje sedi neko ko se lažno predstavlja, a podržava ga EU, ako se podržava da ostanu strane sudije, onda su tu neke druge namere u pitanju. To se ne može zvati evropskim putem“, naveo je Dodik.
Iako je BiH usvojila samo deo duge liste od 23 uslova, u Evropskoj komisiji je prevladao stav da treba poslati pozitivnu poruku i nagraditi dosadašnji učinak. Hoće li sve zemlje prihvatiti takav učinak, biće poznato krajem sledeće nedelje, na samitu lidera EU na kojem će proširenje biti jedna od glavnih tema.
Коментари