Читај ми!

Фон дер Лајен: Препоручићемо отварање преговора са БиХ

Европска комисија ће данас предложити земљама чланицама да отворе приступне преговоре са Босном и Херцеговином, саопштила је у Стразбуру председница Комисије Урсула фон дер Лајен.

Коначну одлуку о формалном почетку приступних преговора донеће лидери ЕУ на самиту у Бриселу крајем следеће недеље.

У обраћању посланицима Европског парламента, Фон дер Лајенова је оценила да је Босна и Херцеговина остварила неопходни напредак у испуњавању услова за наредни корак ка ЕУ.

"Од када смо јој доделили статус кандидата у децембру 2022, Босна и Херцеговина је направила импресивне кораке. Већи напредак је постигнут у једној години него у целој претходној деценији", изјавила је Фон дер Лајенова.

Напредак у пет кључних области

Председница Европске комисије је навела пет кључних области у којима је БиХ постигла напредак, међу којима су пуна усклађеност земље са спољном политиком ЕУ, усвајање реформских закона, мере у области правосуђа и управљање миграцијама.

"Усвојен је важан закон о спречавању сукоба интереса који је био блокиран седам година, Закон о прању новца и финансирању борбе против тероризма. Преговори о споразуму са пограничном агенцијом Фронтекс ће ускоро почети", рекла је председница Европске комисије.

Лидери ЕУ су у децембру одлучили да ће отворити приступне преговоре са БиХ "када се испуни неопходан степен усклађености са критеријумом за чланство".

Позвали су Европску комисију да до марта поднесе извештај Европском савету о напретку БиХ.

У ранијим фазама процеса, ЕУ је поставила чак 14 "приоритета” и девет реформских “корака” које БиХ треба да испуни за отварање приступних преговора, од чега су до сада испуњени само неки.

Ипак, у Европској комисији је преовладао став да је постигнут довољан ниво усклађености и да је потребно наградити досадашњи учинак.

БиХ руку под руку са Украјином и Молдавијом?

Неке земље чланице, међу којима Аустрија и Италија, инсистирају да напредак Босне и Херцеговине мора да иде руку под руку са напретком Украјине и Молдавије, док Холандија и други наглашавају принцип напретка према заслугама.

Следеће недеље би и Украјина и Молдавија могле да учине наредне кораке. Европска комисија ће представити преговарачки оквир за ове две земље и усмену оцену о напретку.

Дипломате у Бриселу, међутим, процењују да би договор о преговарачком оквиру за ове две земље, за који је потребна сагласност свих 27 чланица, могао да буде постигнут тек у јуну, после избора за Европски парламент.

понедељак, 29. април 2024.
° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво