Читај ми!

Analogija – dr Predrag Mitrović: Doktore, još samo jedan dan

Čovek koji gleda smrti uči svakoga radnog dana kaže da tek posle drugog infarkta, ljudi zaista promene navike i počnu da vode računa o svom zdravlju. Dr Predrag Mitrović je kardiolog, muzičar, pisac, naučnik, profesor koji živi svoj posao u Urgentnom centru u Beogradu. Grupa u kojoj svira zove se Ultrazvuk BG.

Postiže sve tako što spava tri sata:  "Radim ,pišem knjige, snimam muziku,  imam i mali studio u kući, i na taj način, ja postajem kao čovek sa 1000 lica. U trenutku kad mi dođe, kažem sad sam knjiženik, uzmem mašinu i kucam. Potpuno se isključim, uđem u taj svet i ja zaista 3-4 sata tako. Ja jesam jako umoran, ali to je neka vrsta mentalnog odmora. Isto tako upalim instrumente i kažem, sad sam u studiju, komponujem i mogu to da radim  iks sati.  Problem u tome je samo što će zdravlje pokazati svoje. Ja praktično spavam možda tri i po do četiri sata noću, što nije dobro. Videćemo koliko će moj organizam izdržati". 

Violinu svira od drugog razreda osnovne škole, zbog čega je kako kaže, prvenstveno muzičar, a tu njegovu rečenicu nedobronamerne  kolege često zloupotrebljavaju. 

U @analogija-podkast prepričava doživljaje iz Urgentnog centra pre i posle rekonstrukcije. "Sada je stvarno je lepo, sve je novo. Izgleda kao kad ste na Zapadu. Ja sam bio u dosta bolnica i izgleda kao da ste u najboljim i najskupljim  bolnicama na svetu.  Videćemo koliko ćemo da je čuvamo. Mi sad imamo problem ako treba pacijente da prebacimo u drugu bolnicu  ili da ih pustimo kući, oni stalno govore, "Molim vas, samo još dan, dva"!  Hrana dobra, ambijent dobar, svaka soba ima televizor, tako da je to zaista smešno". 

U svojoj knjizi "Pun pansion" doktor Mitrović opisuje uslove rada, ponašanje pacijenata, lekara, a za @analogija-podkast potvrđuje da je lekarima neophodno da se ponekada zaista sakriju od pacijenata kako bi se umili, odmorili, došli sebi. Zato se, kako kaže, kriju po hodnicima ili naprave namrgođen izraz lica, da ih ne bi spopadali čim izađu iz ordinacije:

"Dakle to je bukvalno, ja sam pisao kao što sam i pričao i govorio s tim ljudima i oni sa mnom, jer sam hteo da prikažem kako stvarno jeste. Niti je to neki uštugljeni razgovor sa pacijentima, niti je neka svađa. Recimo, kako pacijent procenjuje da li je neko dobar lekar. On gleda da li imate dobar auto i da li imate skupi sat.  Ako nemate skupi auto i sat, vi niste dobar lekar. Isto, pacijenti vole da lekaru visi stetoskop oko vrata, ako je u džepu, to više nije to. I da, naravno, ima bar tri olovke u džepu", smeje se doktor. 

S obzirom na to da radi u Urgentnom centru, dešava se i da ne uspe da spasi nekog pacijenta. Kaže da se na to nikada nije navikao: "Ako mi nije umrlo 2000 ljudi, nije ni jedan za ovih 30 godina rada i oni koji kažu da su se navikli, lažu. Kada dođu do nas i kada ih uvezemo kroz vrata, razmenite energiju. Oni kao da su došli kod Boga, to više nema dalje. Svi očekuju rešenje i spas. Nekada su u takvom stanju da ne možete da ih spasite i ta energija, odnosno to raspoloženje familije i pacijenta, to je nešto što mora da vas potrese". 

Na pitanje koliko je puta čuo "Ako ozdravim i ako mi bude bolje, neću više nikad i ponašaću se drugačije prema sebi i svom zdravlju" kaže da je zanimljivo to što pacijenti ipak ne poslušaju svoje obećanje iz prvog puta: "Za tri meseca se vrate na stari način, a onda kada dobiju ponovo neko infarkt ili nešto, ako dođu ponovo i  prežive, tek onda kada izađu, onda promene navike i shvate da nema igranja". 

Gledajući sve to on je shvatio da mi svi stalno negde jurimo: "Svi se rađamo, jurimo u školi, da budemo dobri đaci, da uradimo ovo, da uradimo ono. Jurimo posao, karijeru, novac, sve i svašta. I svi  umremo. Zašto onda jurimo? ", pita se Mitrović. On misli da je suština života, zapravo, da živimo tako da nas ni zbog čega ne grize savest. 

"Bukvalno, zbog griže savesti može da se javi i mehanički bol. Specijni hormoni se luče  tada. Jako je bitno da i ako uradite nešto što nije ispalo dobro, da znate da ste dali maksimum od sebe, da ste uradili pošteno. Pa sad, ako se nešto nije završilo dobro, uradili ste sve što ste mogli. I to je, mislim, smisao života".

O tome kakvi su Beograđani pacijenti, kakvo je stanje u našem zdravstvu, zašto je izabrao da bude i profesor i muzičar i lekar, gledajte i slušajte u najnovijem izdanju @analogija-podkast

Zapratite podkast  Analogija koji vodi Ana Manojlović na Jutjubu i uživajte u pričama iz Beograda i o Beogradu. 

недеља, 04. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом