Читај ми!

Вештачка интелигенција зна твоје страхове – да ли је она оруђе, саговорник или претња

Да ли нас ВИ разуме боље него ми сами себе? У подкасту Аналогија, Војислав Мокрић из Мајкрософта говори о персонализацији, манипулацији, образовању, емпатији – и свету у којем алгоритам можда одлучује више него човек.

„Ускоро ћемо имати свог личног chat робота који зна шта волимо, чега се бојимо, памти наша питања, одговоре, успоне и падове. То више није теорија – то се дешава“, рекао је Војислав Мокрић за Аналогију, говорећи о смеру у којем се вештачка интелигенција развија. Већ сада, каже он, модели вештачке интелигенције „нису само информативни – они су персонални. И то не зато што их корисник тако жели, већ зато што је то њихова суштина. ВИ мора да зна ко сте да би вам дао оно што ћете сигурно кликнути, сигурно поверовати – или купити.“

„Вештачка интелигенција зна твоје страхове, твоје жеље, твоје склоности. Ускоро ће твој приватни chatbot познавати тебе боље него ти самог себе“, каже Војислав Мокрић у разговору за Аналогију. Његова реченица звучи као научна фантастика, али реалност је, изгледа, већ испред тога.

Мокрић, који се у компанији Мајкрософт бави развојем вештачке интелигенције, објашњава да модели на којима се ВИ заснива „уче из огромних количина података, али нису увек поуздани, нису неутрални и не функционишу потпуно предвидиво“. „Постоје ствари које не разумемо. Не знамо тачно зашто одређени модел изабере једну реч, а не неку другу. Ни они који су их развили немају увек јасан одговор“, истиче он.

Персонализација или манипулација?

Водитељка подкаста Ана Манојловић испричала је своје искуство: „Користила сам ВИ да ми направи програм вежбања. После неколико дана, почео је да ми се обраћа као тренер: ‘Браво, ниси прескочила вежбање’, ‘Знам да си на путу, али ево алтернативе’. А, нисам му то тражила. Било ми је непријатно.“

Мокрић потврђује да се ВИ системи сами ажурирају и постају све више „лични“. На питање да ли је то лоше, одговара: „Зависи кога питате. У едукацији и здравству то има смисла. Ако зна твоју историју, може ти помоћи. Али шта ако зна и оно што ти не желиш да поделиш?“

Мокрић упозорава да персонализација није случајна – она је тржишни императив. „Као што Амазон зна шта сте раније куповали, ВИ зна шта вас занима, чега се плашите и како да вас убеди.“

Лажне информације и „друштвени експерименти“

Да ли је сваки одговор који добијемо од ВИ тачан? „ВИ не нуди увек тачне информације“, каже Мокрић. „Некад не зна, некад не сме да зна, а некад зна – али бира да не каже.“ Посебно забрињава то што се вештачка интелигенција користи за манипулацију мишљења. „Постоје забележени случајеви где су хиљаде ВИ ботова тајно постављени на Редиту како би променили ставове корисника. И успели су у томе“, открива Мокрић и додаје: „Људи су мењали мишљење јер су мислили да разговарају са стварним особама. А то су биле машине, програмиране да их преобрате.“

Иако признаје да ВИ може да помогне – од едукације до психолошке подршке – Мокрић позива на опрез. „Не можемо третирати ВИ као неутралну ствар. Она је већ присутна, утиче на наше изборе, па и ставове. И све то под маском помоћи. Вештачка интелигенција већ зна наше страхове, жеље и склоности. Питање је само када ће их користити – и у чије име.“

Кроз разговор се отварају питања о истинитости информација, персонализацији, емотивној вези са машинама, али и о мрачним потенцијалима ВИ – од манипулације на друштвеним мрежама до аутономних дронова у ратовању. „Већ сад имамо chatbot-ове који мењају људска мишљења на форумима. Ако то није опасно, не знам шта јесте“, упозорава Мокрић. На питање да ли вештачка интелигенција може да осети емпатију, Мокрић одговара: „Не. Али може да је симулира толико добро да заборавимо да је немогуће.“

Образовање у Србији и свету

Питање образовања у свету и Србији отвара нову димензију када је вештачка интелигенција у питању. „Наш образовни систем није спреман за ВИ. А мора да буде“, тврди Мокрић. „У Кини деца од шесте године уче шта је вештачка интелигенција. Код нас многи професори још нису сигурни ни како функционише Гугл. ВИ неће заменити наставнике – али ће их заменити они који знају да користе ВИ.“

Хвала на одговору

Подкаст се завршава питањем – да ли има смисла захвалити се вештачкој интелигенцији? „Можда не због ње – него због нас. Да не заборавимо да будемо захвални, да останемо људи. Јер то је оно што ВИ не може да буде“, каже Ана.

Мокрић се слаже: „ВИ је алат. И као сваки алат – може да помогне, а може и да уништи. На нама је како ћемо га користити. Само не смемо да заборавимо да га не разумемо до краја.“

Послушајте целу епизоду подкаста Аналогија. У разговору који се слуша без даха, откривамо шта све ВИ већ зна о нама – и шта би могла да уради с тим знањем. Будућност није сутра. Она је већ почела.

*Овај текст је настао уз помоћ ChatGPT. 

уторак, 27. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом