Levica Srbije: Protiv robovlasničkog zakona o radu
Lider Levice Srbije Borko Stefanović najavio je da će se njegova stranka založiti za ukidanje sadašnjeg, kako je ocenio, robovlasničkog zakona o radu.
Borislav Stefanović je razgovarao sa radnicima leskovačke fabrike u stečaju "Inter Lemind", ocenjujući da je to jedan od najboljih primera neoliberalnog kapitalizma, u kome investitori otuštaju radnike, daju im mizerne plate i tretiraju ih kao robove.
Ocenio je da u Srbiji strani investitor nažalost znači, da nema zaštite na radu, sindikata i plaćenog prekovremenog rada i najavio da će "Levica Srbije kada dođe na vlast prvo ukinuti sadašnji robovlasnički Zakon o radu, koji je donela aktuelna vlast".
"Ova nesposobna vlast dolazi samo da priča o tome kako će da dovede investitore. Neka im sada kažu šta to u praksi znači. Ti njihovi investitori ucenjuju radnike da rade za mizerne plate govoreći im da treba da budu zadovoljni što uopšte imaju posao. Sutra će da kažu, evo vam deset evra, i budtite srećni što uopšte radite", upozorio je Stefanović.
Govoreći o "Inter Lemondu", Stefanović je naveo da vlada za tu fabriku nema nikakvo rešenje, a da bi ona sutra mogla da počne da radi i angažuje više od polovine zaposlenih, kada bi se država umešala.
"Levica Srbija smatra da u ovakvim situacijama kojih je puno u Srbiji, država mora da interveniše, da uloži minimalna sredstva. Mašine su unutra, plasman postoji, proizvod postoji, kupci takođe, a mi uvozimo taj materijal iz drugih zemalja umesto ovi ljudi to da proizvode", rekao je Stefanović.
Objasnio je da bi osim toga moglo da se ide i ka radničkom akcionarstvu, da zaposleni budu vlasnici u takvim fabrikama, a da država u medjuvremenu putem konkursa angažuje profesionalni menadžment, koji neće smeti da otpušta ljude.
"Ne postoji način da se reše ovakvi slučajevi dok država ne udje u privredu. To je ono što Levica Srbije hoće", istakao je lider te partije.
Upitan da li je za stanje u privredi odgovorna samo SNS ili i DS, Stefanović je naveo da bi trebalo da pitati sve stranke, koje su se stopile u jednu, a to je SNS jer se sve one zalažu za isto.
"Treba pitati i tu stranku (DS), ali i sve druge. Svi su oni naprednjaci i nastavljači Dinkićeve politike, i SPS, Ljajić, i Vulin i ekipa sa Biznis foruma i Siniša Mali koji je bio u DS-u, vodio privatizacije, a sada je gradonačelnik Beograda ispred SNS", zaključio je lider Levice Srbije.
Коментари