Nemirna "Luka"

Tužilaštvo će o daljim koracima u predmetu "Luka Beograd" odlučiti nakon izveštaja policije, izjavio Tomo Zorić. Savet za borbu protiv korupcije podneo krivične prijave protiv 17 osoba.

Savet za borbu protiv korupcije objavio je imena 17 ljudi protiv kojih je podneo krivičnu prijavu zbog sumnje da su tokom 2005. godine naneli štetu od najmanje 21 milion evra u nezakonitom postupku preuzimanja akcija Luke Beograd.

Savet je, između ostalih, podneo prijavu protiv biznismena Milana Beka, bivšeg ministra za privredu i privatizaciju Predraga Bubala, predsednika Komisije za hartije od vrednosti Milka Štimca, i članova Komisije Dejana Malinića, Đorđa Jovanovića i Dušana Bajeca. Krivičnom prijavom obuhvaćeni su i Miodrag Đorđević, Goran Mrđa, Aleksandar Gračanac, Vladeta Čolić, Vladeta Blagojević, Mirko Vasiljević, Dušan Kosovac, Danijel Cvjetičanin, Đorđe Mihovilović, Zorica Kostić Jovanovski i Miroslava Drobac.

Iz Republičkog Tužilaštva za organizovani kriminal saopštavaju da je Tužilaštvo pre tri meseca zatražilo od policije da ispita sve navode iz krivične prijave Saveta za borbu protiv korupcije o privatizaciji Luke i da će posle izveštaja policije, tužilaštvo odlučiti o daljim koracima u tom predmetu.

"Još se čeka izveštaj policije, nakon čega će tužilaštvo odlučiti o daljim koracima u tom predmetu", rekao je portpparol Tomo Zorić.

On je poručio da je Republičko javno tužilaštvo čvrsto i odlučno rešeno da ceo ispita slučaj do kraja.

"Sada se predmet nalazi u fazi predkrivičnog postupka, proveravaju se informacije i navodi krivične prijave, sve će biti ispitano i nakon pristizanja izveštaja od strane policije donećemo odluke, o čemu ćemo zbog velikog interesovanja obavestiti javnost o svim daljim koracima koje ćemo preduzeti u ovom slučaju", naglasio je Zorić.

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać izjavila je da je "veoma iznenađena" što Tužilaštvo još nije reagovalo povodom prijave koju je to telo pre tri meseca podnelo protiv 17 osoba zbog zloupotrebe položaja prilikom privatizacije Luke "Beograd" 2005. godine.

Prema računici Saveta, oni su oštećeni za više od 20 miliona evra, a ako se uračuna i tržišna vrednost zemljišta, reč je i o znatno većem iznosu.

Luka je smeštena na jednoj od najatraktivnijih lokacija u centru Beograda, a Urbanističkim planom koji je usvojen posle prodaje predviđeno je da na prostoru koje pripada Luci, od 220 hektara, kao i na zemljištu nizvodno od Luke, površine 500 hektara, bude izgrađen stambeno poslovni prostor, a Luka izmeštena.

Preduzeće Luka "Beograd" privatizovano je po Zakonu o svojinskoj transformaciji 1998. godine.

Posle sprovedenog prvog kruga svojinske transformacije, Akcijski fond je posedovao 30,88 odsto akcija, Fond PIO 10 odsto, dok je preostalih 59,12 odsto bilo u vlasništvu malih akcionara.

Luka "Beograd" je potom za oko 50 miliona evra, otkupom akcija od države i akcionara, kupio luksemburški investicioni fond "Vorldfin".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом