четвртак, 09.04.2009, 16:32 -> 20:43
Velike provizije na podizanje novca sa bankomata
Većina građana podiže novac sa bankomata banaka koje nisu izdavalac kartice koje se koriste jer je to najjeftiniji način da se dođe do gotovine. Najniži troškovi pri korišćenju DINA debitne kartice. Građanima se savetuje da podižu novac isljučivo sa bankomata banaka koje su izdavaoci kartica, jer se tako ne naplaćuju naknade.
Istraživanje Internet portala www.krediti.rs koje je za temu imalo iznos provizija za podizanje novca sa bankomata banaka koje nisu izdavalac kartice koja se koristi, pokazalo je da veliki broj građana u Srbiji koristi uslugu podizanja novca sa bankomata.
Razlog tome je jednostavan i često jeftiniji način da se dođe do gotovog novca.
Ukupan promet transakcija na bankomatima u Srbiji prošle godine je iznosio preko 207 milijardi dinara, dok je prosečan broj transakcija na jednom bankomatu bio preko 16 hiljada.
Čak 89 odsto od ukupnog broja transakcija je načinjeno debitnim karticama banaka u Srbiji.
U istraživanje internet portala pod nazivom "Velike provizije za podizanje novca sa bankomata" bile su uključene debitne kartice Visa Elektron, Maestro i nacionalna DINA debitna kartica, kao najkorišćenije kartice u Srbiji.
Većina banaka ima utvrđenu proviziju za podizanje gotovog novca sa bankomata drugih banaka, pokazalo je istraživanje.
Provizije za podizanje gotovine sa bankomata drugih banaka Visa Elektron karticom se kreću od 0,25% do 3%, DINA debitnom karticom u rasponu od 1% do 2%, dok su za Maestro kartice provizije od 0,3% do 3%.
Realni troškovi koji nastaju pri podizanju novca sa bankomata mogu biti mnogo veći, ukoliko se podižu manji iznosi.
Razlog za ovo su minimalni iznosi transakcija koje su banke propisale, a koji se kreću od 45 do 150 dinara za Visa Electron kartice, od 20 do 100 dinara za DINA debitne kartice, odnosno od 60 do 150 dinara za Maestro kartice.
Najniži troškovi pri korišćenju DINA kartice
Na primer, ukoliko se podiže 2.000 dinara Visa elektron karticom iznos naknade se kreće od 50 do čak 150 dinara (što predstavlja 7,5% od podignutog iznosa). Za isti iznos podignut DINA debitnom karticom građani će morati da plate od 20 do 100 dinara u zavisnosti od banke na čijem bankomatu podižete gotovinu. Troškovi podizanja 2.000 dinara Maestro karticom sa bankomata drugih banaka se kreće od 60 do 150 dinara.
Najniži troškovi provizija su pri korišćenju nacionalne DINA debitne kartice.
Troškove naknada je moguće izbeći podizanjem novca sa bankomata banke koja je izdala debitnu karticu.
Građanima se savetuje da podižu novac isključivo sa bankomata banke koja je izdavalac kartice, da novac podižu debitnim karticama, jer banke naplaćuju naknade za podizanje gotovine kreditnim karticama, čak i na svojim bankomatima.
Takođe, graćani se upozoravaju da ukoliko koriste kreditne kartice pri kupovini ne podižu gotovinu sa bankomata, već da koriste kreditne kartice za plaćanje, jer banke ne naplaćuju provizije za korišćenje kreditne kartice za plaćanje, dok za podizanje novca kreditnom karticom sa bankomata naplaćuju provizije.
Važno je napomenuti da ukoliko građani moraju da koriste koriste usluge Banke koja nije izdavalac kartice, ipak koriste bankomat, jer su naknade za podizanje novca na šalteru druge banke veće nego na bankomatima
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар