Grupa Kofas: Poboljšan rejting rizika Srbije
Internacionalna Grupa Kofas (COFACE), koja se bavi procenama rizika zemalja i njihovog ekonomskog okruženja, unapredila je rejting Srbije sa pozicije visokog rizika "C" na stabilan rejting "B" za 2017. godinu.
Ovo je izuzetno dobra vest za našu zemlju da se posle 10 godina rejting naše zemlje kao i ocena klime poslovnog okruženja, pomerila iz visokog rizika ''C'' na stabilan rejting "B", izjavio je direktor kompanije Kofas za Srbiju i Crnu Goru, Đorđe Živanović.
Kako je dodao, poboljšanje rejtinga je snažan pozitivan signal za strane direktne investicije i razvoj naše ekonomije, piše u saopštenju Kofas Grupe.
Kao razloge za podizanje rejtinga Srbije, Kofasnavodi poboljšanja u poslovnom okruženju i rast koji dostiže zadovoljavajući nivo.
Uz isto obrazloženje povišen je i rejting Bosne i Hercegovine sa "D" na "C", dok je rejting Bugarske podignut sa "B" na "A4", pošto je, kako se dodaje, potvrdila svoj oporavak, zahvaljujući umerenom rastu i nastavku konsolidacije bankarskog sektora.
Španija je unapređena na "A3", dok su Island i Kipar (gde se rizici vezani za kapitalne kontrole smanjuju), sada dobili ocenu "A2" i "B".
Kada je reč o 2017. godini, neizvesnost će i ove godine biti dominantan element u globalnoj ekonomskoj klimi, a svetska trgovina pod pretnjom protekcionizma, poručuju iz Grupe Kofas.
Nakon dve uzastopne godine sporijeg rasta na svetskom nivou, perspektiva bi trebalo malo da se popravi u 2017. sa 2,5 odsto na 2,7 odsto, dok bi se slab razvoj u svetskoj ekonomiji, prognoziran na 2,4 odsto u 2017. godini u odnosu na prosek od 2,2 odsto između 2008. i 2015. godine, mogao dodatno iskomplikovati zbog oživljavanja protekcionistickih mera, nakon izbora Donald Trampa.
Politički rizici će, kako navodi Kofas, biti razlog za zabrinutost i u 2017, a naročito u Evropi jer čeka ishod većeg broja odlučujućih izbornih bitaka, kao i detalje o tačnim uslovima Bregzita.
Bezbednosni rizici, koji uključuju terorističke napade, sukobe i ubistva, predstavljaju novi faktor u nastajanju indikatora političkog rizika, a prisutni su i kreditni rizici, kao i visok nivo duga koji je pretnja za bankarski sektor u zemljama u usponu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар