Kuće pod hipotekom manje vredne od duga

Gotovo petina Amerikanaca čija je kuća pod hipotekom duguje bankama više novca nego što vredi ta kuća. Cene nekretnina i dalje padaju. Oko 4,5 miliona američkih građana moglo bi da ostane bez svojih domova.

Oko 7,63 miliona kuća, ili 18 posto nekretnina u SAD, u septembru je vredelo manje od svojih hipoteka, pokazuje izveštaj američke banke "Frst Amerikan".

Ocenjuje se da bi broj takvih kuća mogao da se popne za još 2,1 milion, ukoliko se sadašnji trend nastavi i kuće pojeftine za dodatnih pet odsto.

Ekonomista kompanije "Standard end Purs", Dejvid Vis očekuje da cene kuća u SAD padnu za bar još 10 odsto pre nego što dostignu najniži nivo, krajem sledeće godine.

Oko 68 posto odraslih Amerikanaca poseduje sopstvene kuće, a dve trećine njih je pod hipotekom.

Banka "Džej Pi Morgan Čejs", jedan od najvećih zajmodavaca na osnovu hipoteka, ponudila je ove nedelje izmenu hipotekarnih ugovora u vrednosti od 70 milijardi dolara kako bi pružila šansu za oko 400.000 vlasnika da ne ostanu bez svojih kuća.

Cene kuća u SAD su u avgustu pale rekordnih 16,6 posto, u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj zahteva za iseljenja porastao čak za 71 posto u trećem kvartalu ove godine, na 765.558.

Kriza zbog olako dodeljivanih kredita

Kriza na američkom stambenom tržištu je izbila u avgustu prošle godine kada se ispostavilo da postoji ogroman broj korisnika takozvanih drugorazrednih hipotekarnih zajmova koji nisu u stanju da dalje uredno isplaćuju vlastite dužničke obaveze.

Prema ranije objavljenim podacima, oko 4,5 miliona američkih građana moglo bi da ostane bez svojih domova, jer su prestali da plaćaju dospela potraživanja na hipotekarne kredite.

Reč je o hipotekarnim zajmovima koje su američke banke, u prvoj polovini ove decenije olako dodeljivale, čak i kreditno potpuno nesposobnim, licima bez posla ili bilo kakvih alternativnih redovnih prihoda, navode analitičari za agenciju Blumberg.

Ekonomisti smatraju da je hipotekarna kriza u SAD prozrokovala prvo veliku nelikvidnost američkih banaka, a potom i tešku globalnu finansijsku krizu.

Mnoge finanisijske organizacije širom sveta poslovale su, naime, sa američkim hartijama od vrednosti, poreklom sa propalog hipotekarnog tržišta, što je ceo međunarodni finansijski sistem krajem leta i početkom ove jeseni dovelo na ivicu sloma.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом