среда, 29.08.2012, 23:35 -> 13:20
štampajJavne nabavke, rupa bez dna?
Predložena izmena važećih zakona o javnim nabavkama, predviđa strožu kontrolu i veće kazne za one koji rasipaju državni novac. Da bi sistem uspešnije funkcionisao, potrebno je da celo društvo razvije svest o tome da je državni novac novac svih građana i da se za njega mora dobiti najveća moguća vrednost, saglasni su gosti emisije "Oko 11".
Srbija godišnje, zbog nemara ili korupcije, na javnim nabavkama izgubi 800 miliona evra. Iz godine u godinu, broj ponuđača na javim tenderima je sve manji, što regularnost javnih nabavki dovodi u sumnju, saglasili su se učesnici u emisiji Oko 11.
Ovde možete pogledati/preuzeti emisiju "Oko 11"
Privrednici koji konkurišu na tenderima najčešće imaju primedbe na konkursnu dokumentaciju koja, kažu, često ima kriterijume koje malo ko može da ispuni.
"Izveštaj Uprave za javne nabavke pokazao je da je zbog toga prošle godine bilo čak četrdeset odsto slučajeva gde se na tenderu za neku javnu nabavku prijavio samo jedan ponuđač, a često je to bila neka strana kompanija", objašnjava Vidosava Džagić, potpredsednica Privredne komore Srbije.
Da bi se takva situacija promenila, Srpska napredna stranka predala je predlog novog zakona o javnim nabavkama koji je antikorupcijski i lako primenjiv, rekao je Milenko Dželetović, šef ekonomskog tima SNS-a.
"Taj će zakon biti jak instrument u borbi protiv korupcije i daće pozitivan signal investitorima da je ova vlada spremna da reši javne finansije, a biće to i doprinos konsolidaciji javnih finansija. Neke od konkretnih mera biće evidentiranje i transparentnost javnih nabavki. Raspravu o ovom zakonu očekujemo na skupštinskom zasedanju već u septembru", naveo je Dželetović.
Predlog novog zakona ima dobrih rešenja za poboljšavanje kontrole javnih nabavki, smatra Nemanja Nenadić iz "Transparentnosti Srbija", ali napominje da se jednim zakonom ne mogu rešiti svi problemi trošenja novca u javnom sektoru.
"Da bi sistem bio efikasan, moraju se menjati i Krivični zakonik i Zakon o zaštiti uzbunjivača i drugi akti. Zakon o javnim nabavkama je samo deo procesa. Nezahvalne su i procene kolike bi bile uštede u budžetu jer je pitanje koliko će se novca uopšte trošiti na javne nabavke i hoće li se od nekih nabavki odustati", kaže Nenadić.
Pored toga, ističe Nenadić, postavlja se pitanje i da li su neke od dosadašnjih nabavki uopšte bile potrebne, a ne samo da li su bile dobro spovedene.
Milenko Dželetović tvrdi da je cilj novog zakona upravo da se problem spreči, a ne da se rešava tek kada nastane. Objašnjava da će institucije imati šira ovlašćenja pri kontroli javnih nabavki, pratiće se procedura kod naručilaca i ponuđača, a biće zaštićeni uzbunjivači na korupciju.
"Sankcije su pooštrene. Važno je da je za nabavke veće od 700.000 dinara obavezno prisustvo građanskog nadzornika koji će pratiti postupak zaključivanja i realizacije postupka. Predlog zakona predviđa i meru zabrane onome ko nekoliko puta prekrši ovaj zakon. Kazne su do sada bile smešne, a mi ćemo doneti set mera, da mora postojati pisani trag između direktora i zaposlenih, Agencije za borbu protiv korupcije, sudova koji će brzo delovati", naglasio je Dželetović.
Neophodna i zaštita konkurencije
Strategija javnih nabavki mora da obuhvati i zaštitu konkurencije, zabranu nedozvoljenog udruživanja i mehanizme za efikasno rešavanje takvih slučajeva, smatraju u Privrednoj komori Srbije.
"Kada govorimo o planiranju, moramo znati da jedan deo nelikvidnosti srpske privrede potiče iz ovog sektora. To je nerealno planiranje ne samo onog što ćemo nabaviti već i kako ćemo to platiti", rekla je Vidosava Džagić.
Najveći problem javnih nabavki, složili su se sagovornici u Oku 11, jeste loša primena i izvrdavanje važećeg zakona.
"Žalili su se i ponudioci i naručioci, koliko god je napredovalo znanje u ovoj oblasti toliko je napredovalo i znanje kako zloupotrebiti odredbe zakona. Predlog novog zakona ima dobrih pomaka u odnosu na prethodni, ali sve će zavisiti od svesti svih da su novci koje trošimo naši novci i da za njih moramo dobiti najvišu moguću vrednost", napominje Vidosava Džagić.
Problem dosadašnje korupcije, ocenio je Nemanja Nenadić, jeste to što se gotovo niko nije usuđivao da budžetskoj inspekciji prijavi sumnju u regularnost nekog postupka nabavke.
"Često se dešavalo da ima sumnjivih nabavki koje niko nije prijavio. Očigledno je da su se firme iz iste branše bojale da prijave jer ne bi ubuduće dobijale posao. Treba omogućiti da svako ko ima argumenata ospori tender bez bojazni od posledica", upozorava Nemanja Nenadić.
Proces javnih nabavki trebalo bi da izgleda onako kako to rade privatne kompanije, ocenila je Vidosava Džagić.
"Sve uređene kompanije imaju svoje procedure i pravila kojima upravljaju svojim troškovima. Samo to treba preneti na državu", navela je Džagićeva.
Nemanja Nenadić smatra da će prvi dobar signal biti kada se na jedan tender bude javilo više ponuđača, jer će to značiti da se vraća poverenje u sistem.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар