Obeležavanje Dana pobede širom Srbije – osam decenija ponosa, sećanja i opomene
U Drugom svetskom ratu stradalo je između 55 i 85 miliona ljudi, broj ranjenih bio je višestruko veći, što ovaj rat čini najkrvavijim sukobom u istoriji čovečanstva. Nije poznato tačno koliko je Srba stradalo tokom rata, ali se procenjuje da je tadašnja Jugoslavija izgubila oko milion i sedamsto hiljada stanovnika, što je više od 10 odsto ukupne populacije. U znak sećanja na sve žrtve, u Srbiji je organizovano niz manifestacija u brojnim gradovima.
Centralni događaj, kojim je obeleženo osam decenija od pobede nad fašizmom, bila je svečana akademija u Narodnom pozorištu, na kojoj su nastupili umetnici iz Srbije, Rusije i Belorusije.
U sali su, osim veterana NOB-a, bili prisutni i najviši zvaničnici Srbije, među kojima i premijer Đuro Macut. Gostima akademije obratio se predsednik SUBNOR-a Ljubiša Diković sa porukom u znak sećanja na sve koji su dali život za slobodu.
Predstavnici Vlade, lokalne samouprave, udruženja boraca, potomci i građani prethodno su položili su vence na spomenike posvećene narodnooslobodilačkoj borbi.
Svečana šetnja "Besmrtni puk", takođe, tradicionalno je održana ulicama Beograda, a kolonu su predvodili članovi Vlade Srbije i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.
Marš u RS
Povodom Dana pobede nad fašizmom, i u Banjaluci je održan marš "Besmrtni puk", pokret koji neguje kulturu sećanja na sve koji su život dali u borbi protiv fašizma. Svečana akademija održana je i u Republici Srpskoj.
Premijer Srpske podsetio je na stradanje srpskog naroda — od Kozare i Potkozarja, preko Donje Gradine i Jasenovca, do brojnih drugih stratišta — naglasivši da to nije samo istorijska činjenica, već i moralna opomena da se tako nešto više nikada ne ponovi.
Na Groblju oslobodilaca Beograda, državnu ceremoniju polaganja venaca predvodila je ministarka za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski. Tom prilikom poručila je da je obaveza Srbije da više nikada ne dozvoli povratak fašizma i nacizma.
Ambasador Bocan-Harčenko izjavio je da je obeležavanje 80 godina od velike pobede veoma značajno za budućnost Srbije, kao i svake druge države koja drži do svoje nezavisnosti, bezbednosti i suvereniteta.
Sećanje širom Srbije
Slobodan Šobić, u ime SUBNOR-a Republike Srpske, istakao je da nas godišnjice poput ove podsećaju na veličinu žrtve i da takvo zlo nikada ne sme da se ponovi.
U više gradova Srbije, polaganjem venaca i obilaskom spomenika, obeleženo je sećanje na 9. maj, Dan pobede nad fašizmom. U Kragujevcu su položeni venci na spomenik oslobodiocima i Crvenoarmejcima, a u Kruševcu na spomenik vojnicima Crvene armije koji su stradali prilikom oslobođenja grada.
Pre 26 godina, u napadu NATO avijacije kasetnim bombama na KiM, takođe, poginuo je vojnik Boban Milenković. U njegovu čast, meštani, predstavnici udruženja i opštine Vladičin Han otkrili su spomenik u njegovom rodnom selu Repište. Boban je stradao u 21. godini kao pripadnik 53. graničnog bataljona, na karauli "Dejan Radanović".
Коментари