Београд, полиција између присталица и противника СНС-а
Присталице Српске напредне странке уклониле су своје штандове након целодневних блокада и протеста групе грађана на Врачару и Звездари.
Између две групе грађана током целог дана стајали су полицајци.
Штандови СНС-а са пропагандним материјалом јутрос су постављени код пијаце Каленић и на Ђерам пијаци и на тим локацијама убрзо су стигле групе грађана, које су блокирале прилазак штандовима.
У Шапцу пошта страдалима и бели балони
Шапчани су на тргу шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду. Након тога, пуштени су бели балони.
У пола осам окупљени су правили буку – под слоганом ''грађански звучни топ''.
Учесницима ''Савског марша'' који су пешачили до Београда, на градском тргу уручене су медаље и дипломе.
Фото: РТС
Протестна шетња и шеснаестоминутна тишина у Суботици
Суботички студенти у блокади организовали су касно поподне протестну шетњу кроз центар града.
Колона се кретала Сегединским путем, од некадашње прве касарне до зграде Учитељског факултета у центру града.
Протестну шетњу су предводили пољопривредници у тракторима и бајкери, следили су их људи у белим мантлима који су носили транспарент "бели штит", а грађани су носили картонску макету трактора на којој је исписано "тирај" и "пумпај".
Учесници су све време шетње правили буку тракторским сиренама, пиштаљкама и вувузелама уз скандирање "пумпај" и "динстај".
Обраћајући се окупљенима на раскрсници код Учитељског факултета пољопривредник Маринко Кујунџић позвао је грађане на истрајност, смиреност и подршку студентима јер "њихова храброст и вера у боље сутра враћа наду да може доћи до системских промена и да можемо имати функционалну државу".
Медицинска сестра Ивана Богдановић захвалила је студентима који су, како је рекла, "наша ватра у мраку". Она је нагласила да "не жели да наша деца живе у неуређеном систему, да стрепимо константно јер више нигде није безбедно".
Глумица Марта Береш рекла је да "није питање да ли ће се промена десити, већ када".
"Тада када буде довољно људи који су спремни да преузму одговорност за сопствени живот", рекла је Береш.
Учесници протестног скупа су шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
У Варварину одата пошта страдалима у Новом Саду и Кочанима
Пошта страдалим жртвама у Новом Саду и Северној Македонији седамнаестоминутним ћутањем одата је данас у центру Варварина.
Након одавања почасти грађани су у знак протеста прошетали улицама.
Фото: РТС
У Крушевцу одавање поште страдалима и протестна шетња
Протест грађана на Тргу глумаца, на позив са друштвених мрежа, крушевачких студената у блокади, почео је у 17 часова обраћањем студента из Крушевца недељу дана како је нагласио после највећег протеста у историји Србије.
"То је борба за оне вредности, за праведан систем који ће да поштује како рад институција тако и нас и основне људске вредности", поручио је студент.
Након говора уследила је шеснаестоминутна тишина, у знак сећања на трагично страдале у Новом Саду. Током одавања поште, паљене су свеће у помен Вукашину Црнчевићу, шеснаестој жртви ове трагедије, који је 21. марта подлегао повредама.
После говора ратног ветерана Млађе Радојевића, који је са присутнима поделио утиске са протеста у Београду 15. марта, уследила је протестна шетња, из центра града, преко Багдале до насеља Пакашница и назад до Трга глумаца.
Протест студената и грађана у Јагодини, одата пошта страдалима у Новом Саду и Кочанима
На позив студената Факултета педагошких наука и матураната јагодинске гимназије у центру Јагодине одржан је протест студената и грађана и шетња градским улицама.
Учесници су најпре око 17 часова блокирали центар Јагодине где је шеснаестоминутном тишином одата пошта страдалима испод надстрешнице у Новом Саду.
Такође је пошта одата и жртвама трагедије у Кочанима, а поред српске на скупу се вијорила и застава Северне Македоније.
Учесници скупа кренули су затим у протестну шетњу главном градском улицом предвођени бајкерима. Полиција је регулисала саобраћај на траси кретања кроз град.
Протест грађана и матураната у Лозници, блокиран кружни ток у центру града
Двосатном блокадом кружног тока у центру Лознице почео је протест који су организовали матуранти лозничке гимназије и грађани.
Траже испуњење студентских захтева и позивају градјане да се одазиву Народном збору заказаном за наредне дане.
Фото: РТС
Блокирана аутобуска станица Ласте у Смедереву
Део грађана Смедерева, данас од 15 до 18 часова блокира аутобуску станицу Ласта, јавља дописник РТС-а.
Како је могло да се чује на скупу, један од разлога блокаде је, између осталог и незадовољство због тога што је 15. марта, на дан великог скупа студената и грађана у Београду, аутобуска станица у Смедереву била потпуно затворена и били су онемогућени поласци Ластиних аутобуса, не само за Београд, већ и за друге путне правце.
Приметно је и да тренутно нема аутобуса на станици.
Како је речено из шалтерске службе, поласци са станице ће се успоставити након 18 часова.
Студенти и грађани у Нишу затражили ослобађање ухапшених
Студенти Медицинског факултета и грађани у Нишу одржали су протестну шетњу од Војне болнице до Градске куће и шеснаестоминутом тишином одали почаст страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Грађани су изразили подршку студентима који су ухапшени после дешавања у петак, због нарушавања јавног реда и мира и напада на градоначелника.
После протестне шетње позвали су грађане да се окупе испред главне полицијске станице у Нишу где су захтевали да се на слободу пусти А. М., студент медицине који је јуче ухапшен и коме је одређено задржавање до 48 сати.
Скуп се разишао пошто су се професори нишког универзитета који су ушли у зграду полиције како би добили информацију о ухапшеном студенту обратили окупљенима и рекли да су сазнали да је А. М. задржан по налогу вишег јавног тужиоца док не да изјаву и да ће након тога бити пуштен, а да су остали студенти већ пуштени.
Грађани Звездаре одали пошту страдалима у Новом Саду и Кочанима
Грађани Звездаре окупили су се у Улици Вељка Дугошевића и са 16 минута тишине одали пошту за 16 особа које су погинуле 1. новембра, када се срушила надстрешница на новосадској Железничкој станици.
Грађани су 17. минут ћутања посветили жртвама пожара у Кочанима, у Северној Македонији, где је 16. марта у ноћном клубу погинуло 59 особа.
Грађани су пре и после одавања поште протестовали зато што је Српска напредна странка у тој улици поставила страначки штанд који је обезбеђивала полиција.
Поводом смрти 19-годишњег Вукашина Црнчевића, који је подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду, данас је у том граду Дан жалости.
Опширније
Краће
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju četiri i po meseca, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Pružili su podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci ali i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta nakon Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okuljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари