среда, 12.02.2025, 07:20 -> 22:38
Извор: РТС
Niški studenti stigli u Ćićevac, beogradski i novosadski u Aranđelovac, novopazarski krenuli za Kraljevo – druga etapa marša za Kragujevac
Studentski protesti i blokade nastavljaju se velikim maršom do Kragujevca. Pozvali su sve da se u ovom gradu sretnu na Sretenje. Dve kolone juče su peške krenule iz Niša i Beograda. Niški studenti, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu", sinoć su stigli u Aleksinac, gde su prespavali u sportskoj hali i jutros krenuli dalje. Sa beogradskim studentima su i Novosađani u "Šumadijskom maršu" za Kragujevac. Noć su proveli u Sopotu odakle su nastavili put Kragujevca. Studenti iz Novog Pazara krenuli ka Kraljevu.
Извештаји из Аранђеловца и Ћићевца
Студенти у Аранђеловцу
Грађани Аранђеловца топло дочекали студенте који су прешли до сада око 79 километара на путу до Крагујевца.
Ноћ ће провести у Спортској хали.
Студенти из Новог Пазара кренули ка Краљеву
Двадесет студената Државног универзитета у Новом Пазару вечерас је кренуло ка Краљеву, одакле ће започети пешачење до Крагујевца.
Њихова рута дуга 65 километара трајаће два дана.
Студенткиња Медина Мујезиновић истиче да студенти крећу из Новог Пазара аутомобилима до Краљева, одакле ће започети свој пут пешице.
"Крећемо са Државног универзитета. Нас 20 студената креће ка Краљеву аутима и у Краљеву ноћимо, одакле крећемо нашу руту пешачења са студентима из Краљева до Крагујевца, где ћемо други дан ноћити у Књићу и затим кренути даље ка Крагујевцу, где ћемо бити на Дан државности 15. фебруара", рекла је Мујезиновић.
На званичном Инстаграм профилу, студенти су најавили своје учешће на протестима у Крагујевцу, где ће 15. фебруара бити одржана блокада Лепеницког булевара.
"Блокада ће трајати од 9 сати ујутру до седам минута након поноћи, уз две петнаестоминутне тишине – у 11.52 и 23.52", навели су студенти у објави.
Нишки студенти стигли у Ћићевац
Студенти који су јутрос у 7 сати кренули из Алексинца, преко Бобишта, Ћићине, Вукашиновца, Ражња и Лучине стигли су вечерас у Ћићевац.
Грађани су на централном платоу у Ћићевцу дочекали студенте који ће вечерас спавати у Хали спортова.
Сутра ујутру настављају ка Јагодини.
Београдски и новосадски студенти стигли у Орашац
Београдски и новосадски студенти, јавља дописник РТС-а, стигли су до Орашца, где ће се у просторијама школе мало склонити од хладноће, ветра, кише и сузнешице која их прати од Марковца.
До сада су препешачили 33 км и чека их још 4,5 км до Аранђеловца, где ће преспавати. Последња деоница није лака, кажу редари.
Студенти који су кренули из Београда, стигли у Марковац
Колона београдских и новосадских студената који су јуче пешке кренули од Фармацетуског факултета ка Крагујевцу, где би требало да стигну у петак, стигли су до Марковца.
Студенти из Лесковца кренули пешке ка Бошњацу
Студенти Технолошког факултета у Лесковцу уз подршку средњошколаца и грађана кренули су пешке ка Бошњацу, највећем селу у општини Лебане, удаљеном од Лесковца 12 километара.
Циљ је да у село, на пола пута између Лесковца и Лебана, стигну у 16 сати.
У исто време ка Бошњацу су кренули и средњошколци из Лебана.
Након петнаестоминутне тишине, свих учесника великог скупа, бучном шетњом из центра Бошњаца кренуће ка неколико лебанских села да би, како кажу, пробудили и охрабрили младе на селу, који желе промене, да им се придруже.
Студенти из Сопота стигли у Младеновац
Студенти из Београда и Новог Сада коју су преноћили у Сопоту стигли су у Младеновац, на путу ка Крагујевцу.
Студенти из Алексинца кренули ка Ћићевцу
Студенти који су се јуче ујутру из Ниша упутили ка Крагујевцу, након преспаване ноћи у Алексинцу наставили је данас пут преко Бобишта, Чичине и Вукашиновца и Ражња. Тренутно се налазе у околини села Мађаре.
Након 36,5 километара пешачења, колико је дугачка данашња маршрута, студенти ће вечерас преспавати у Ћићевцу.
Изјаве студената
Скуп испред Школске управе на Булевару Михајла Пупина у Новом Саду
Студенти, просветари, родитељи, ђаци, чланови мреже Слободан универзитет и представници ИТ сектора, окупили су се испред Школске управе на Булевару Михајла Пупина у Новом Саду.
Претходно су са неколико локација у граду организовани скупови, како би се заједно срели на овој локацији.
Организатори скупа су професори неформалне мреже Слободан универзитет.
Затим су окупљени, тачно у 11.52, одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици.
Протестна шетња до Палате Србија
Студенти техничких факултета и чланови ИТ заједнице у блокади кренули су у протестну шетњу према Палати Србија.
Ићи ће Булеваром краља Александра, поред Скупштине Србије, преко Трга Николе Пашића, Теразија, Призренском и Бранковом улицом до Бранковог моста и Булевара Михајла Пупина.
Носе транспаренте “Не плашимо се змија, плашимо се система", "404 error", "Нека Правда као вода тече и праведност као поток непресушни” и праве буку пиштаљкама и трубама.
Студенти из Алексинца кренули ка Крагујевцу
Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду", синоћ су стигли у Алексинац где су преспавали у спортској хали и јутрос су кренули даље ка Крагујевцу.
Бициклисти из Новог Сада кренули ка Крагујевцу
Део студената Универзитета у Новом Саду и грађани окупили су се код зграде Факултета техничких наука у студентском граду.
Они су нешто пре девет часова кренули бициклима за Београд. Према садашњем плану, тамо ће одморити, а затим сутрадан кренути пут Крагујевца, где ће се са осталим студентима придружити на великом протесту на Сретење.
Студенти из Сопота пешке кренули ка Крагујевцу
Након ноћи, коју су провели на неколико локација, међу којима је био и приватни смештај код житеља Сопота, студенти су се окупили у центру тог места. Данас је други дан шетње до Аранђеловца, која је дуга око 40 километара. Они су из Сопота кренули нешто пре девет часова.
Захлађење не утиче на расположење студената. Поједини, упркос жуљевима, кренули су у шетњу ка Аранђеловцу.
Ту је планирано ноћење, а потом настављају пут Крагујевца, где ће се срести и са колегама са других универзитета.
Uoči državnog praznika Sretenja, studenti iz Beograda, kojima su se pridružili i Novosađani, kao studenti iz Niša Kraljeva, Čačka i Novog Pazara krenuli su peške ka Kragujevcu. Plan je da u Kragujevac svi zajedno stignu u petak, uoči Sretenjskog protestnog skupa.
Novosadski studenti u blokadi su prethodno 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u".
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари