Rano proleće i kasna jesen – kritični periodi za pojavu požara

Srbija se prethodne nedelje borila sa požarima na jugoistoku zemlje, u nepristupačnim predelima Stare planine, kod Trgovišta, Prokuplja i Vranja. Više od 200 pripadnika Sektora za vanredne situacije, uz pomoć meštana, danima se borilo sa vatrom da bi spasli stare šume. Kakve posledice na šumu ostavljaju požari, koliko je potrebno vremena da se priroda oporavi?

Direktor Uprave za šume pri Ministarstvu poljoprivrede Saša Stamatović je rekao, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da postoji sistem evidencije koji funkcioniše i da se zna koliko se požara pojavljuje u Srbiji u toku godine.

Prema njegovim rečima, dva su najkritičnija perioda za požare – rano proleće i kasna jesen, kada nema zelene mase i kada ima mnogo suvog materijala koji je jedan od uslova za nastanak požara. Drugi uslovi su iskra i postojanje kiseonika.

Stamatović je objasnio da u konkretnom slučaju požara na Staroj planini, požar nije znao za granice i da se većinom nalazio sa bugarske strane ali se vatra brzo proširila.

Kaže da su, prema onome što je on video, uglavnom gorele travnate formacije gde je bilo teško bilo šta uraditi a onda se požar spuštao u šumu.

Navodi da je gašenje bilo otežano jer je reč o zaštićenom prirodnom dobru gde nije dozvoljena izgradnja putne infrastrukture.

Stamatović ističe da je nadležnost Uprave za šume pre svega na preventivnim merama.

Ističe da, kada se npr. kaže da je u nekom periodu lepo vreme, za njih to nije lepo vreme jer to znači tri ili tri i po meseca bez padavina i onda je bitno da se pojača nadzor.

Navodi da je požare mnogo lakše sprečiti u ranoj fazi a kasnije njihovo obuzdavanje mnogo košta.

Kada je reč o štetama, Stamatović ističe da to zavisi od konkretne situacije, vrste drveta, nagiba terena i nadmorske visine.

Naveo je primer borove šume gde nakon prizemnih požara štete na stablima mogu da ne postoje, ali u bukovim šumama zbog tanke kore drveta situacija može da bude mnogo gora.

Govoreći o nelegalnoj seči drveta, Stamatović je rekao da je 2015. godine donet novi zakon koji je dao neke rezultate i da je među glavnim efektima mera konfiskacije drveta koje se nađe u prometu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом