Da ći će Zakon o pravima boraca obuhvatiti žrtve silovanja i torture

Nacrt Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica ove godine bi trebalo da uđe u javnu raspravu. Mogao bi da obuhvati sve od partizana, četnika do učesnika u sukobima devedesetih. Ali ne i žrtve silovanja niti žrtve torture, upozoravaju nevladine organizacije.

Stid i sramota, poremećaji sna, uznemirenost, depresija, nemogućnost rađanja... To su neke od posledica s kojima žive žene žrtve silovanja, ipak nedovoljne da bi se zakonodavac na odgovarajući način bavio i tim žrtvama.

"Zgazio mi je ponos, više ne mogu nikad sebi da dođem da budem žena ko što sam bila", reči su jedne od svedokinja pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. 

Još jedno od svedočenja glasi: "Pošto je završio silovanje, seo je i zapalio cigaretu, rekao je da bi mogao više, međutim da sam otprilike vršnjakinja njegove ćerke pa za sada neće".

Takve traume ne svrstavaju žrtve u civilne invalide rata. Uslov je da se zločin dogodio na teritoriji Srbije ili od strane neprijatelja i da žrtva ima telesno oštećenje od 50 odsto. Postraumatski stresni poremećaj nije dovoljan.

"Itekako utiče na to kakve odnose grade sa svojom decom ali je važno pomenuti to što država ponovo ne prepoznaje, šalje im novu tegobu, da je njhovo dostojanstvo bilo narušeno, da su njihovi životi urušeni", navodi Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra. 

Godine 2013. ministri 113 država potpisali su deklaraciju UN koja silovanje tokom sukoba prepoznaje kao ratni zločin. Iako je i Srbija potpisnik te deklaracije, naša zemlja kasni za regionom kada su u pitanju prava žrtava ali i suđenja za taj zločin.

"Haški tribunal je razvio praksu, naime u nekoliko predmeta je bilo procesuirano silovanje tokom sukoba i to sistemska silovanja, kao što je bio slučaj u Foči. Nažalost pred domaćim sudovima nije bila podignuta nijedna optužnica koja tereti silovanje kao ratni zločin već kao usputni zločin uz ubistva", kaže Ivana Žanić iz Fonda za humanitarno pravo.

Tekst nacrta zakona još nije ušao u javnu raspravu, a u toku je pribavljanje mišljenja i saglasnosti drugih nadležnih ministarstava. Planirano je da stupi na snagu 1. januara 2020. godine.

Kako je Nacrt Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica još u radnoj verziji, resorno ministarstvo nije moglo da nam objasni koja su to definitivna rešenja niti da izričito odgovori na pitanje da li su žrtve silovanja tokom ratnih sukoba izuzete i iz ovog zakona.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом