Sistem za prikupljanje flaša i limenki
Otkako je počela naplata kesa u prodavnicama, njihova potrošnja smanjena je 60 odsto. To je dobro, ali ne i dovoljno. Treba rešiti i mnogo veći problem, a to je plastična i staklena ambalaža. Na primer, tako što će se trgovci obavezati da ih, kao u većini zemalja, otkupljuju u prodavnicama, kroz depozitni sistem.
Nije bilo teško uvesti naplatu kesa, a pored toga što je smanjena njihova potrošnja, to je podstaklo i građane da više razmišljaju o tome kako da daju svoj doprinos zaštiti prirode.
"Prosto ljudi ne mogu da se naviknu ako se ne radi o novcu, logično je da čuvamo prorodu ne koristeći kese", smatra jedan od građana.
Mnogi smatraju da bi bilo dobro da uopšte nema plastike u opticaju ili da se bar lakše reciklira.
"Bilo bi dobro da se na bilo koji način to reši, recimo uvođenjem automata za otkup plastike, nešto što bi u samoj prodavnici postojalo, gde bi mogla da se sortira ambalaža", kaže jedan od potrošača.
To u drugim zemljama primenjuju i trgovinski lanci koji posluju i u Srbiji. Ali ne i kod nas.
"Mi se trudimo da u sistem reciklaže uključimo i naše kupce i zato smo ispred određenog broja prodavnica postavili reciklažna ostrva", kaže Milica Popović iz preduzeća "Delez Srbija".
"Delez" razmatra uviđenje depozitnog sistema, a u "Lidlu", koji tek ulazi na naše tržište, kažu da ga primenjuju ako to propisuje lokalno zakonodavstvo. A Srbija takav propis još nema.
"Razmatra se uvođenje depozitnog sistema, trenutno se radi na studiji koja će pokazati opravdanost. Kao dobit dobijamo čistu životnu sredinu bez flaša u rekama, ali takođe otvaraju se nova radna mesta jer se podstiče reciklažna industrija", kaže Filip Radović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Bez obzira na lokalne zakone, "Ikea" iste ekološke standarde primenjuje u svih 60 zemalja gde posluje.
"Na duge staze, takve investicije se veoma isplate. Proizvodimo električnu energiju putem solarne elektrane koju imamo na krovu, razdvajamo 23 frakcije otpada i adekvatno ih zbrinjavamo uz partnerstvo s drugim lokalnim kompanijama, koristimo geotermalne pumpe da hladimo i grejemo objekat", objašnjava Jovana Mehandžić Đurđić iz preduzeća "Ikea Srbija".
Zbog nerazvijenog sistema sakupljanja fabrike za reciklažu u Srbiji nemaju dovoljno sirovina za preradu, PET ambalaža se uvozi i sakuplja sa deponija. Procenjuje se da se zbog toga što se ne reciklira, u Srbiji godišnje izgubi i do 100 miliona evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар