Šest decenija od Rezolucije Informbiroa

Na zasedanju Komunističkog informacionog biroa u Bukureštu 28. juna 1948. godine, Josip Broz Tito i rukovodstvo KPJ optuženi od strane SSSR-a i komunističkih partija istočnoevropskih zemalja za okretanje ka imperijalistima, što je rezultiralo raskolom u komunističkom bloku i brojnim montiranim sudskim procesima na obe strane

Komunistički informacioni biro, skraćeno Informbiro, nastao je 1947. godine kao nalednik Kominterne, međunarodne komunističke organizacije koja je raspuštena 1943. godine pod pritiskom velikih sila.

Budući da su nakon Drugog svetskog rata komunisti preuzeli vlast u više država u Istočnoj Evropi, sovjetski lider Josif Visarjonovič Staljin inicirao je osnivanje nove komunističke organizacije, preko koje bi SSSR mogao da sprovodi svoj uticaj na međunarodnom planu.

Predviđeno je da sedište Informbiroa bude u Beogradu, gde je održani prvi zvanični sastanak ove organizacije u decembru 1947.

Prvi nesporazumi

Prvi sukobi između Staljina i Tita počeli su već početkom 1948. jer je Staljin bio nezadovoljan planovima Tita i Georgi Dimitrova da stvore Balkansku federaciju.

SSSR je povukao svoje stručnjake iz SFRJ i između komunističkih partija dve države krenula je oštra prepiska.

Sukob je kulminirao Rezolucijom Informbiroa, objavljenom 28. juna 1948. godine na kraju savetovanja u Bukureštu.

KPJ je optužena za napuštanje komunističkih i marksističkih ideja i neprijatljski odnos prema KPSS.

Informbiro je pozvao “zdrave snage” u KPJ da se odupru rukovodstvu sa Titom na čelu i “skrenu Jugoslaviju sa buržoaskog puta”.

Potpuni razlaz

U narednim mesecima odnosi SFRJ i SSSR-a dramatično su se pogoršali.

Neki članovi KPJ, pa čak i visoki rukovodioci poput Andrije Hebranga i Sretena Žujovića otvoreno su stali na Staljinovu stranu.

S druge strane, izvestan broj komunista i komunističkih lidera pokazao je veće razumevanje za Tita.

Usledili su montirani sudski procesi na obe strane, a u SFRJ je formiran i kazneni logor za “informbirovce” na Golom otoku, ostrvu u Jadranskom moru u Kvarnerskom zalivu.

Vrhunac krize dostignut je u jesen 1952. kada je SSSR vrlo ozbiljno planirao oružanu intervenciju u SFRJ, a JNA se koncentrisala na istočnim granicama zemlje.

Rezultat ovog zaoštravalja bilo je okretanje Srbije Zapadu, sklapanje ugovora o vojnoj i ekonomskoj pomoći sa SAD, Britanijom i Francuskom, ali i seljenje osetljivih grana industrije, pa i državnih arhiva u zapadni deo SFRJ.

Pomirenje

Tenzije između sukobljenih komunističkih partija splasle su tek nakon Staljinove smrti 1953. godine, a odnosi su otoplili tek 1956. kada je Staljinov naslednik Hruščov doputovao u zvaničnu posetu SFRJ.

Ipak, trajna posledica ovog razlaza je da SFRJ više nikada nije bila pod jakim uticajem SSSR-a i da su njeni građani uživali veće slobode od građana drugih zemalja u kojima su na vlasti bili komunisti.

Na mnoge koji su osuđeni na montiranim sudskim procesima ovo razdoblje jugoslovenske istorije ostavilo je trajnu traumu.

Desetine hiljada komunista hapšeno je tih godina, a navodno prosovjetsko delovanje često je bilo samo izgovor za unutarpartijske ili lične obračune.

Informacioni biro je zvanično raspušten 17. aprila 1956. godine.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом