Slepe i slabovide osobe teško dolaze do posla
U Srbiji, prema podacima Saveza slepih i slabovidih, živi oko 10 hiljada slepih i slabovidih. U susret Međunarodnom danu koji je njima posvećen, poručuju da im je rušenjem arhitektonskih barijera i prilagođavanjem trotoara i raskrsnica olakšano kretanje, ali da su diskriminacija pri zapošljavanju i školovanju i dalje najveći problemi.
Taktilne staze, zvučni semafori, zvučno upozorenje u autobusima gradskog saobraćaja omogućavaju lakše i bezbednije kretanje slepih. Apeluju, međutim, na građane da vode računa kada parkiraju vozila na trotoare i postavljaju bašte lokala.
"Moraju da vode računa o tome da što je to moguće pravilnije parkiraju svoja vozila, da svoje bašte svojih lokala, razne bilborde reklamne panoe da ipak sklone sa pešačkih staza... kako bi stanovnici, kako slepi i slaboviti tako i ostali mogli nesmetano da se kreću po gradu", kaže Nikola Đorđević iz Organizacije slepih Beograda.
Beograd je, na primer, obezbedio besplatan javni prevoz za osobe s invaliditetom, i lične pratioce. Od 50 koliko ih ima, njih 12 pomažu slepima i slabovidima. Svaka nova raskrsnica, obećavaju iz Grada, imaće zvučnu signalizaciju - sada ih je samo 58.
"U narednih nekoliko nedelja sagledaćemo to zajedno i sa Savezom slepih republike Srbije i sa našim gradskim Udruženjem slepih da vidimo tačno koje su to raskrsnice i na koji način to možemo da uradimo ali to su lepe vesti, konkretne stari koje zajedno radimo i koje menjamo", kaže Siniša Mali, gradonačelnik Beograda.
Najveći problem je, kažu, što teško dolaze do zaposlenja. Iako je Zakon o zapošljavanju osoba s invaliditetom to regulisao, poslodavci i dalje radije plaćaju penale umesto da zaposle osobu s invalidtitetom.
"Osim zapošljavanja problemi su i u školovanju, tako da inkluzija je došla do nas, o njoj se mnogo priča, ali moramo da svi zajedno kako vlasti tako i udruženja da radimo na tome da literatura koju učenici koriste bude pristupacnija, da imamo više personalnih asistenata", kaže Nikola Đorđević.
Iz resornog ministarstva obećavaju da će insistirati na tome da osobe s invaliditetom imaju ravnopravan tretman pri zapošljavanju.
"Ministarstvo rada želi da bude neko ko će da pokazuje svojim primerom. U ovih 100 dana zaposlili smo jednu slepu osobu koja je pokazala izuzetne rezultate i svojim izuzetnim rezultatima je sebe kandidovala čak i kao kandidata za diplomatsku akademiju", kaže Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Država i Grad Beograd izradili su zajedničku strategiju za pomoć osobama s invaliditetom, a resorno ministarstvo nastavlja da finansira njihova udruženja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар