уторак, 27.12.2016, 08:00 -> 10:29
Извор: РТС
Trošimo više nego što imamo, najviše na hranu i piće
U Srbiji se, prema statistici, u 2016. najviše trošilo na hranu i piće. Prosečna novembarska zarada je bila 45.767 dinara. Prema procenama stručnjaka, sledeće godine će standard porasti do tri odsto, ali se ni u 2017. struktura potrošnje neće bitnije menjati. U potrošačkim organizacijama savetuju potrošnju usklađenu s mogućnostima.
I ove godine, bar prema statistici, više smo trošili nego što smo imali.
U trećem kvartalu su prihodi domaćinstva iznosili 60.011 dinara, a potrošnja 60.615 dinara.
"Najmanje sigurno izdvajam za izlaske, za kozmetiku, znači sve ono što mi ne treba. Svodi se sve na plaćanje obaveza i na hranu", kaže jedna Beograđanka.
Neki obilaze radnje i pijace ne bi li prošli što jeftinije. Ne kupuju svi odmah sve ono što bi hteli – nešto se preskoči, a za nešto se čekaju akcije.
U 2016. za hranu i piće izdvajali smo oko 35 odsto kućnog budžeta, za račune oko 16, a za transport gotovo 10 odsto.
"U 2016. godini došlo je do blage stabilizacije tržišta. Kada govorimo o prosečnoj vrednosti računa u 2016. to je oko 750 dinara, što je negde za 50 dinara više u odnosu na 2015. Upravo u ovom periodu godine ljudi najviše troše", kaže Nikola Papak iz kompanije "Delez Srbija".
Dakle, decembar je udarni mesec, a nešto slabija prodaja je u februaru, kada prođu novogodišnji i božićni praznici.
U potrošačkim organizacijama savetuju opreznu potrošnju.
"Potrošačima bih mogao da preporučim da unapred isplaniraju svoje potrebe i usklade ih sa realnim mogućnostima, da dobiju informacije o ponudi i cenama i kvalitetu robe na tržištu, posebno ako se opredeljuju za kupovinu preko interneta, da se ne zadužuju", kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Beograda.
Stručnjaci su oprezni optimisti. Ekonomista Goran Nikolić ističe da se u 2017. može očekivati realni rast životnog standarda između dva i tri odsto, što će pre svega biti posledica rasta proizvodnje i samim tim uslovljenog rasta zarada, imajući u vidu i inflaciju.
"Sve to govori da se sama struktura potrošnje, koja je dominantno zasnovana na prehrambenim proizvodima, ne može bitnije promeniti", kaže Nikolić.
Da ne biste potrošili previše, u kupovinu krenite sa spiskom. Jedino tako vam januar neće biti najduži mesec u godini.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар