понедељак, 21.04.2014, 08:00 -> 21:17
štampajKritično u slivu Južne Morave
U većem delu poplavljenih područja voda stagnira ili je u opadanju, osim u slivu Južne Morave, gde je najkritičnije u selima aleksinačkog i kruševačkog kraja. Dragačevu prete odroni i klizišta. Iako je situacija na jugoistoku zemlje trenutno mirnija, usled naglog topljenja snega očekuje se novi rast vodostaja reka. Ministri obećavaju pomoć.
18.50 - Nabujala Toplica odnela je deo lokalnog puta Prokuplje - Draganja zbog čega su žetelji tog prokupačkog naselja sada odsečeni od grada.
16.45 - Poplave i na severu Kosova, Ibar oštetio most kod Leška.
16.20 - Zbog izlivanja Velike Morave, kod mosta u selu Čepure u opštini Paraćin, obustavljen je saobraćaj na putu Paraćin-Raševica.
15.50 - Ukinuta vanredna situacija u opštini Trgovište.
13.45 - Nivo Toplice opao za metar i po i voda se povlači sa poplavljenih područja na teritoriji opština Prokuplje, Žitorađa i Kuršumlija.
12.00 - Počela preventivna evakuacija u Đunisu, kod Kruševca, javlja dopisnik RTS-a.
9.50 - Na magistralnom putu Studenica-Ivanjica, voda je odnela oko sto metara asfalta, pa je više od 500 domaćinstava odsečeno od sveta.
8.50 - Zapadna Morava se izlila u Čačku i u Ovčar Banji i poplavila priobalne delove.
8.00 - Proglašena je vanredna odbrana od poplava u opštini Aleksinac.
Vanredna situacija zbog poplava na snazi je u Lučanima, Požegi, Prokuplju, Gadžinom Hanu, Doljevcu, Žitorađi, Kuršumliji, Lebanu i Medveđi, a od jutros i u Aleksincu. Zbog obilnih padavina i izlivanja vode, ima povremenih prekida u saobraćaju.
Prema rečima načelnika Sektora za vanredne situacije Predraga Marića, kritično je u selu Đunisu kod Kruševca, gde je preventivno evakuisano 27 meštana. Magistralni put Đunis-Deligrad zatvoren je za saobraćaj.
U kruševačkom kraju izlivanjem Rasine i Zapadne Morave oko 800 hektara obradovih površina je pod vodom, sedam mostova je oštećeno, dva kilometra asfaltnih i 20 kilometara makadamskih puteva.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić poručio da je još rano da se govori o šteti od poplava u Srbiji, iako su, kako je rekao, mnoge opštine "požurile" da formiraju komisije za procenu štete, kako bi od države dobile pare.
"Mislim da je bolje da iz ove situacije izvučemo pouke i da pokušamo u narednim godinama da sprečimo slične scenarije. Imamo loše primere iz prošlosti iz kojih ništa nismo naučili", prokomentarisao je Glamočić tokom obilaska sela Đunis.
Zapadna Morava kod Trstenika od noćas ne raste i trenutno se nalazi na 300 centimetara. Pod vodom je oko 300 hektara oranica, plastenika i povrtarskih zasada u atarima sela Bogdanje i Počekovina. Ugožena su dva domaćinstva u Bogdanju i Trsteniku.
Dobre vesti stižu iz Doljevca. Reka Toplica se polako vraća u svoje korito i situacija je mnogo bolja nego juče, iako i meštani ali i nadležni kažu da ne pamte toliku reku, javlja dopisnik RTS-a iz Doljevca.
Vanredna situacija je takođe ukinuta i u Trgovištu, gde je zbog opasnosti od poplava bila na snazi od noći 19.aprila.
U opštini Aleksinac u sedam sati proglašena je vanredna odbrana od poplava. Deo puta Tešica–Draževac obustavljen je za saobraćaj. U Vitkovcu je jedna kuća poplavljena, a u ataru sela Donji Adrovac poplavljene su oranice.
Zapadna Morava izlila se u Čačku i u Ovčar Banji i poplavila priobalne delove.
Nove nevolje meštana dragačevskih sela su klizišta koja su se pojavila posle obilnih padavina koje su proteklih dana zadesile taj kraj, javlja dopisnk RTS-a iz Lučana. Problem predstavlja i potkopavanje mostova, a lokalne puteve odnosi voda.
Više od 300 hektara bilo je pod vodom, a domaćinstva više nisu ugrožena. Ovo je posle šest godina treća elementarna nepogoda koja je donela velike štete, pa je formirana komisija za procenu štete.
Ministri Velimir Ilić i Aleksandar Antić rekli su da će država pomoći da se saniraju klizišta i da se poprave putevi koji su oštećeni, naročito u seoskom području.
Prema Ilićevim rečima, predlog za trajno rešenje puta je izgradnja auto-puta Prenjina-Požega, koji je u završnoj fazi odabira izvođača. Projektom auto-puta predviđeno je kompletno saniranje reke.
"Do trajnog rešenja moraju se pronaći druga rešenja da bi se prevazišla situacija, ne samo povodom putne privrede", rekao je Antić.
Poplave i na severu Kosova. Ibar se izlio iz svog korita na područuju opštine Leposavić, gde je oštećen most u Lešku, a ugroženo je i poljoprivredno zemljište koje se nalazi u blizini reke, javlja Tanjug.
Pripadnici kosovske policije su zabranili meštanima da prelaze most, razvučena je traka sa obe strane oštećenog mosta u čijoj blizini dežuraju policajci, a meštani Vračeva koriste alternativne mostove.
U Mesnoj zajednici Vračevo ima 217 kuća, uglavnom srpskih i 46 bošnjačkih.
Put između Lučana i Guče, koji je bio poplavljen na sedam kilometara, stavljen je u funkciju.
Vodostaj Moravice, Skrapeža i Đetinje kod Požege danas se smanjio, tako da se voda sa poplavljenog područja povlači i situacija je bolja nego prethodnih dana.
Meštani 50 domaćinstava u požeškim selima Prijanovići, Pilatović, Gorobilje, Prilipac, Jelen Dol, Tučkovo, Lopaš i Milićevo selo, koji su zbog poplave napustili pre dva dana svoje kuće vraćaju se kućama. Poplave su zahvatile 1.500 hektara zemljišta u požeškim selima.
Na sednici Štaba za vanredne situacije Raškog upravnog okruga, na kome su prisustvovali ministri Rasim Ljajić i Nikola Selaković, rečeno je da je oko hiljadu domaćinstava ugroženo. Na tom području je oko 540 kvadratnih kilometara pod vodom. Grad je pravovremeno reagovao i sprečena je veća šteta.
Poplave u Kraljevu odnele su puteve i prekinule komunikaciju sa stotinu sela. Na magistralnom putu Studenica-Ivanjica voda je odnela oko sto metara asfalta, pa je više od 500 domaćinstava odsečeno od sveta. Ministri su najavili sanaciju tog puta uz finansijsku pomoć države.
Na magistralnom putu Kraljevo-Raška česti su odroni, ima blata i vode, a preti i opasnost od klizišta. Put Kraljevo-Goč još je u prekidu. U Vranjačkoj Banji, Ušću i delu Raške voda nije za piće. Zapadna Morava poplavila je oranice i domaćinstva u okolini Kraljeva i Vrnjačke Banje, a dve porodice su evakuisane.
U tri topličke opštine Kuršumliji, Prokuplju i Žitorađi situacija je i dalje teška, iako je nivo Toplice opao za oko metar i po, a voda se polako povlači sa poplavljenog područja.
Pripadnici Štaba za vanredne situacije u Prokuplju, u čijem radu su učestvovali i ministri Slavica Đukić Dejanović i Dragan Glamočić, ocenili su da je u ovom trenutku najpotrebnije normalizovati vodosnabdevanje i pomoći ugroženom stanovništvu, kome su potrebni hrana, voda, odeća i dezinfekciona sredstva.
Voda u Prokuplju i Kuršumliji, zbog mutnoće i dalje nije za piće, već se može koristiti samo kao tehnička. U snabdevanju stanovništva vodom za piće uključila se i Vojska Srbije sa tri cisterne.
Poplavljeno je i podnožje Đavolje Varoši, ali zemljane figure nisu ugrožene. Prvi put je pod vodom i kanal između železničke pruge i auto-puta kod Leskovca, ali koridor nije ugrožen.
Nakon sastanka zaječarskog Štaba za vanredne situacije, kojem je prisustvovao i ministar Milan Bačević, gradonačelnik Velimir Ognjenović rekao je da je vanredna situacija u Zaječaru ukinuta i dodao da je sve rađeno po planu, da je organizacija bila na, kako kaže, vrhunskom nivou, kao i da je šteta minimalna.
Pojedine trafostanice isključene su iz bezbednosnih razloga, pa građani u Prokuplju, Kuršumliji i delu Niša i dalje nemaju struju.
Stručnjaci upozoravaju da, iako je trenutno mirnija situacija na jugoistoku zemlje, stanovništvo treba da bude oprezno jer se usled naglog topljenja snega narednih nekoliko dana očekuje novi rast vodostaja reka.
Na Kopaoniku ima više od 40 centimetara snega koji će se u naredna dva dana topiti.
Hidrolozi procenjuju da se porast vodostaja očekuje na Velikoj, Zapadnoj i Južnoj Moravi, Ibru, Nišavi, Toplici, Jablanici, Vetrenici, Mlavi i Tamišu.
Sednica Vlade Srbije zakazana je za sutra za 15.30 sati, a na njoj će se razgovarati o trenutnoj situaciji u poplavljenim područjima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар