Читај ми!

Humanost u jednoj kasi

Formiranje jedinstvenog fonda u koji bi se uplaćivao novac za lečenje dece - moglo bi da bude rešenje problema nenamenskog trošenja prikupljenih sredstava. Umesto mnogo malih fondova, što je bila dosadašnja praksa, novi skupštinski saziv mogao bi da donese zakon koji predviđa jednu kasu za uplaćivanje novca onima kojima je pomoć neophodna i hitna.

Akcije prikupljanja novca za lečenje dece često imaju pozitivan ishod. Problem se javlja kada se postavi pitanje nenamenskog trošenja sredstava. Rešenje tog problema moglo bi da bude formiranje jedinstvenog fonda, umesto mnogo malih, u koji bi se uplaćivao novac za sve kojima je pomoć neophodna.

Una, Tijana, Srna, Anita, Miljan, Bogdan - samo su neka od dece za koju smo čuli kada su im životi zavisili od brzine prikupljanja novca za lečenje. Roditelji zavape, mediji alarmiraju javnost, i novac se najčešće prikupi. Ali, može li drugačije - umesto pojedinačnih, formiranje jednog fonda za sve?

"Tu se objektivno suočavamo sa problemom: da bi možda punjenje tog fonda, pošto je samo jedan jedini, bilo manje nego kada bi bilo više tih fondacija. S druge strane, nedostatak tih više takozvanih fondacija jeste objektivno smanjena kontrolna funkcija pa samim tim i transparentnost", kaže Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja.

Ovo pitanje se otvorilo kada je u Fondu za lečenje Tijane Ognjanović ostalo novca koji bi mogao da pomogne drugoj deci. Još nikome nije prosleđen. Po zakonu, tim novcem raspolažu roditelji, zbog čega su mnogi donatori negodovali. Kao da su se sukobili humanost i moral, a sve na štetu budućih sličnih akcija.

"Smatramo da tu stvar treba rešiti zakonom čim se formira nova Narodna skupština, posle izbora, ona će biti u mogućnosti da donese takav zakon", rekao je Momčilo Babić, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Zakon može da uredi tok i raspodelu prikupljenog novca, ali kako vratiti već poljuljano poverenje donatora? Ana Koeshal iz Fondacije "Ana i Vlade Divac" kaže da je zato transparentnost najbitnija stvar u humanitarnim akcijama.

"Kažemo na koji način je prikupljen novac, koliko je prikupljeno i za šta novac planira da se utroši ili je već utrošen. Druga stvar koju uvek radimo je upotreba veb-sajta, na kojem imate informaciju, godišnji izveštaj, kako narativni tako i finansijski", dodaje Ana Koehasl.

Svako bi mogao da prati koliko je novca prikupljeno i za koju svrhu. Ali nova moralna dilema je da li je novac dobio onaj kome je najpotrebniji ili onaj kome smo ga mi namenili?

U obrenovačkom fondu "Solidarnost" pozdravljaju humanost, ali o tome ko će dobiti šansu za lečenje kod njih odlučuje komisija od opšteg poverenja.

"Četvoro članova su lekari različitih specijalnosti, sledeći je pravnik iz RFZO-a, predstavnik centra za socijalni rad i predstavnik iz reda građana. Prosto, ovo su ljudi koji tu odluku donose svojim stručnim okom, hladno i onako kako to struka nalaže poređaju te prioritete", kaže Nenad Bjelica iz fonda "Solidarnost".

Dok se ne formira Skupština i ne predloži zakon, pod uslovom da ga zaista bude, pomoć će se prikupljati kao i do sada. Sve opet zavisi od dobre volje ljudi. A i zakonu, ako se donese, sigurno će mnogi naći mane.

Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja, smatra da ne postoji najbolje rešenje ili jedinstveni recept za taj problem.

Najgore iskustvo je kada date novac a niste sigurni da ste pomogli. To obeshrabruje da date ponovo. Bilo da je fond jedan ili ih je više, vaša SMS poruka je samo kap u moru. Važno je da znamo da je ta kap nekome makar malo pomogla, a ne da je isparila.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом