понедељак, 17.02.2014, 17:34 -> 19:59
Loša dijagnoza za vozila Hitne pomoći
Veći problem od zloupotreba vozila Hitne pomoći je stanje u kom se nalaze. U proseku su stara i do 10 godina i prešla su mnogo kilometara. Kada vozila zbog kvara stanu na pola puta to može biti veliki problem za pacijente. U Ministarstvu zdravlja kažu da rade na obnovi voznog parka.
Snimak vozila Hitne pomoći koje prevozi građevinske ploče i dalje izaziva brojne komentare. Fotografija je stara godinu i po, kažu u Hitnoj pomoći. Ističu da zloupotrebe nisu jedini problem. Vozila su u proseku stara i do 10 godina. Zbog čestih kvarova, dešava se da na pola puta stanu, pa pacijente premeštaju iz vozila u vozilo.
Fotografija koja se pojavila u medijima nedovoljno je jasna, pa se ne može utvrditi registarski broj i čije je vozilo, kažu u Hitnoj pomoći.
"U poslednje dve godine Hitna pomoć je rashodovala 23 vozila, mi ne znamo gde su ta vozila sada i ko ih koristi. Naša unutrašnja kontrola je pokazala da su sanitetska vozila Hitne pomoći čista i da nisu korišćena u te svrhe", kaže v. d. direktora Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć Goran Čolaković.
Ipak, tek će se ispitati da li je snimak dokaz zloupotrebe. Do tada stare muke za hitnu pomoć. Beograd ima 75 bolnica na točkovima, a od toga 12 samo zauzima mesto na parkingu. Neka vozila iza sebe imaju više od 450 hiljada kilometara.
Milan Knežević, poslovođa radionice beogradske Hitne pomoći, i sam se čudi da imamo takva vozila na ulicama.
"Kada tu sedne pacijent koji je za hemodijalizu, onda tu rizikuje i sam vozač i sam pacijnet koji se vozi u tom vozilu koje je prešlo toliko kilometara", dodaje Kenžević.
Ipak, posledice starosti i pređenih kilometara vozila najčešće trpe pacijenti.
"Kada pacijneta povezemo od kuće ka bolnici, ako je reanimacja u toku ili ne, kada kola stanu i pokvare se mora da se čeka druga ekipa. Tu je veliki raspon dolaska druge ekipe - može da traje 10-15 minuta, a to zavisi od toga da li je neka ekipa slobodna ili ne", kaže Goran Čolaković.
Dr Aleksandar Kličković iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć iz Kragujevca kaže da su u tom gradu vozila stara 10 godina i da se za njihovo odžavanje troše znatna sredstva.
"Ne možemo uvek računati na njihovu ispravnost. Tako da često moramo da angažujemo drugo ili treće vozilo za ono što smo naumili", kaže Kličković.
Prema rečima v. d. direktora Doma zdravlja "Kraljevo" Ljubomira Stefanovića ni u tom gradu situacija nije bolja.
"Od 10 transportnih vozila pet su u funkciji, a jedna su u jako lošem stanju s obzirom da rade dnevno 24 časa i da su u proseku prešli preko 400 hiljada kilometara", kaže Stefanović.
U Ministarstvu zdravlja kažu da rade na obnavljanju voznog parka.
"Mi smo samo u poslednjih godinu dana 143 vozila dodelili domovima zdravlja širom Srbije zbog toga što smo ocenili da vozni park jeste vrlo siromašan. Smatramo da palijativno zbrinjavanje, kućno lečenje, koje je najkomfornije za pacijneta i najekonomičnije za zdravstveni sistem jeste trend kome moramo težiti", kaže ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.
Da li će se i koliko brzo nabaviti nova vozila zavisi od sredstava kojima raspolažu opštine. Zaposleni u Hitnoj pomoći očekuju pomoć i od donatora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар