понедељак, 02.12.2013, 23:55 -> 00:19
štampaj"Diplomatska praksa" i na srpskom
Knjiga "Diplomatska praksa" čiji je urednik i bivši ambasador Velike Britanije u Jugoslaviji ser Ajvori Roberts predstavljena u Beogradu. Ovo je jedna vrsta biblije o diplomatiji, ističe Roberts.
Stručno štivo iz sfere diplomatije "Diplomatska praksa" ser Ernesta Satoua, posle 90 godina, prevedeno je na srpski zahvaljujući Miodragu Zariću i nekadašnjem britanskom ambasadoru u Jugoslaviji ser Ajvoru Robertsu.
"Diplomatska praksa" je neophodan, koncizan i kompletan priručnik za sve diplomate i pravne savetnike, kao i stručnjake Međunarodnog prava i odnosa. Prvobitno izdanje je više puta dopunjavano kako bi se prikazalo u kojoj meri se svet diplomatije izmenio.
"Ovo je jedna vrsta biblije o diplomatiji. Od koristi je diplomatama Francuske, Rusije, Južne Afrike ili bilo koje druge zemlje. Knjiga će omogućiti da se saznaju aspekti i zakonitosti diplomatije pre jednog veka, a ja sam osavremenio ovo izdanje kako bi bilo od koristi svima. Veoma je značajno što sadrži sve relevantne međunarodne konvencije, posebno važne u vreme terorizma", kaže koautor i urednik izdanja ser Ajvor Roberts.
Vodič kroz diplomatsku praksu koristi se na prestižnim univerzitetima kao što su Oksford, Kembridž, Harvard, i drugi, a postavlja se pitanje da li i u kojoj meri može pomoći diplomatama Srbije.
Predsednik Centra za međunarodne odnose i održivi razvoj Vuk Jeremić kaže da knjiga na jedan detaljan način objašnjava kako političke ideje u međunarodnim odnosima sprovesti u delo.
"Smatram kao neizbežno štivo u obrazovanju mladih diplomata i neizbežni materijal za referenciranje onih koji se na višem političkom nivou bave spoljnim poslovima", kaže Jeremić.
Jeremić je istakao da je školovanje diplomatskog kadra od izuzetnog značaja za izazove 21. veka.
On je zahvalio Roberstu što je u knjigu uvrstio i neka iskustva diplomatije Srbije od 2007. do 2012. godine i što je reflektovao neka od rešenja koja je Srbija tada predlagala.
Prevod ove knjige bitan je za države našeg regiona, jer je potrebno da se razumemo na svakodnevnom, ali i jeziku diplomatije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар