Кровови, фасаде и одговорност – шта станари смеју, а шта не смеју да поправљају на своју руку
Када је део изолације отпао у пролазу у Улици Палмира Тољатија на Новом Београду, нико није био повређен. Овај догађај, ипак, отворио је питање – када станари имају право сами да изводе радове на заједничким деловима зграде? Да ли станари смеју сами да поправљају фасаде или кров?
Срећом, пао је само стиропор, па и да се неко у том тренутку затекао у пролазу, не би био озбиљније повређен. Након што је у четвртак отпала изолациона плоча од стиропора у Улици Палмира Тољатија 14, сада је плафон саниран, изолација је враћена, а пролаз делује безбедније.
Није реткост да због невремена или зато што посао није добро урађен, са зграда падају делови крова, фасада, тераса.
Не само станови, већ и подруми и ходници припадају станарима као заједнички делови зграде, па је према томе њихова обавеза да све то одржавају.
"Станари не могу сами да изводе радове на заједничким деловима зграда, по питању фасаде, по питању санације крова, поправке лифтова, већ то мора да се ради на основу одлуке стамбене заједнице", истиче професионални управник Љубиша Бановачки.
За те радове мора да се ангажује фирма, која гарантује за безбедност и квалитет радова.
Процедура је јасна – на састанку се представе понуде и станари бирају, јер се тако зна ко је одговоран за евентуалну штету.
"Од 2016. имамо интересантну судску праксу и судске сентенце, где се каже да су наручиоци и извођач радова солидарно одговорни за штету која настане трећим лицима у случају извођења радова", наводи Марко Аксентијевић из Привредне коморе Србије.
За ситније поправке нађе се мајстор у згради или неки власник има пријатеља који то уме да уради, па се станари тако договоре.
"Они за те једноставније радове, то што је кречење, кошење, фарбање столарије, уређење ходника, да ставе неку слику у ходник, жардињере, цвеће – ето за то се опредељују", каже Љубиша Бановачки.
По Закону о одржавању зграда, одлуке о одржавању зграде доносе се на седницама стамбене заједнице, простом или квалификованом већином.
"Закон о становању и одржавању зграда препознаје извесни изузетак када установљава право власника пословног дела да сам изврши поправку на заједничком делу зграде, уколико са њега прети опасност или је већ настала штета на његовом делу. После таквих поправки, ви имате право да испоставите регресни захтев стамбеној заједници за трошкове које сте имали приликом поправке заједничког дела", објашњава Марко Аксентијевић.
Стамбена заједница мора да донесе одлуку на време и да уговором са извођачем све утврди, укључујући и квалитет радова и надзор. Закон предвиђа казне за непоштовање уговора и такви случајеви углавном завршавају на суду.
Коментари