Читај ми!

Po pravdu u Strazbur

Iako je mala zemlja, Srbija zauzima šesto mesto po broju žalbi građana pred Sudom za ljudska prava u Strazburu. U poslednjih šest godina isplaćeno 700 hiljada evra odštete građanima.

Srbija je za šest godina isplatila 700 hiljada evra odšete na ime presuda koje je protiv nje doneo Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Iako je mala zemlja, Srbija je šesta na listi zemalja sa najviše tužbi građana pred sudom za ljudska prava.

Pravni zastupnik Srbije pred Evropskim sudom u Strazburu Slavoljub Carić izjavio je gostujući u Dnevniku RTS-a da se pred tim sudom nalazi 6.700 predstavki iz Srbije od kojih se najveći broj odnosi na dužinu trajanja izvršnog postupka. 

Žale se radnici privatizovanih preduzeća, neizabrane sudije i drugi građani koji misle da im je država povredila prava.

Poslednja presuda odnosila se na tužbu koju je protiv države podnelo 350 radnika privatizovanih društvenih preduzeća, kojima je iz budžeta isplaćeno milion i po dinara odštete.

Predstavnik Republike Srbije pred sudom u Strazburu Slavoljub Carić, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao je da je formirana radna grupa Vlade Srbije koja bi trebalo da reši taj problem, i da isplata odštete zavisi od ekonomske krize i od situacije u budžetu. 

Slavoljub Carić je u svom poslednjem izveštaju upozorio na porast broja tužbi građana, protiv države Srbije, ali smatra da situacija nije alarmantna.

„Ukupno je 150.000 predstavki pred sudom u Strazburu, znači ne građana Srbije već u celom svetu. Porast je konstantan trend svuda u Evropi, ne samo u Srbiji. Srbija naravno tu zauzima visoku šestu poziciju. Šinjenica da ima dosta predstavki je posledica i porasta svesti kod građana da mogu da se obrate sudu u Strazburu", kaže predstavnik Srbije u Strazburu.

Carić je rekao i da najveći je broj žalbi podneli su građana koji misle da mogu da obore i ukinu presude domaćih sudova, kao i da mogu da dobiju visoke nadoknade, što nije tačno.

Oko 120 neizabranih sudija je takođe podnelo tužbu, a procedura u Strazburu je takva da građani mogu da podnesu predstavku , koja može biti odbačena ili prihvaćena. Ukoliko je prihvaćena i ima elemanata za osnovanost, ona se dostavlja zasupniku države na odgovor.

„Do sada te predstavke nisu stigle do mene, tako da ne mogu da kažem, kakva je njihova sudbina", kaže predstavnik Srbije pred sudom u Strazburu.

Prethodne godine je od 56 tužbi protiv Srbije, 49 bilo u korist građana, a sedam u korist države. Slavoljub Carić smatra da to nije loš rezultat za državu.

„Hrvatska je pošle godine imala 25 tužbi, a u 22 slučaja je sud ustanovio povredu, Crna Gora u svih pet slučajeva ustanovljena povreda, Slovenija u 11 slučajeva od 12 podnetih, Makedonija od šest slučajeva u svih šest je ustanovljena povreda, tako da to za Srbiju nije loš rezultat, pogotovu što sud nije dosudio nikakvu naknadu podnosiocima", objasnio je Carić.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом