Читај ми!

Nepoznata sudbina 14.000 nestalih

U ratovima na prostoru bivše Jugoslavije ubijeno je blizu 200.000 ljudi, a oko dva miliona prognano, dok se još traga za 14.000 nestalih, ukazano na skupovima koji su povodom Dana ljudskih prava organizovale porodice poginulih i nestalih.

Povodom Dana ljudskih prava porodice poginulih i nestalih organizovale su skup  na kojoj je rečeno da je u bivšoj Jugoslaviji u ratovima devedesetih ubijeno blizu 200.000 ljudi, a oko dva miliona prognano, dok se još traga za 14.000 nestalih.

Predsednik komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović je na konferenciji za novinare Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, u Beogradu, naveo da u ovom trenutku u mrtvačnicama širom bivše SFRJ ima blizu 5.000 tela koja čekaju identifikaciju.

Odalović je precizirao da samo u Hrvatskoj ima još 389 mesta koja nisu ekshumirana i naglasio da je nedopustvio i zabrinjavajuće da se tako sporo odvijaju ekshumacije i identifikacije, kao i procesuiranje odgovornih za zločine.

To posebno važi za Kosovo, jer Priština ne šalje informacije o novim grobnicama, rekao je Odalović uz napomenu da su sve lokacije na tom području istražene na osnovu podataka dobijenih od preživelih i porodica žrtava.

Predsednica Udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije Nataša Šćepanović je izjavila da su porodice nezadovoljne tempom rasvetljavanja zločina i procesuiranjem izvršilaca i odgovornih za zločine.

Podsetivši da su zemlje, na čijoj su teritoriji zločini počinjeni, dužne da poštuju sve međunarodne konvencije o ljudskim pravima, ona je u ime udruženja zatražila ostvarivanje prava porodica nestalih, posebnu zaštitu svedoka u sudskim procesima i podizanje spomen obeležja u Beogradu sa imenima žrtva i nestalih u proteklim oružanim sukobima.

Prioritet države

Po mišljenju Dragana Pjevača, koji je predsednik Upravnog odbora Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije, država je prava adresa za probleme nestalih i prognanih i oni bi trebalo da budu prioritet države.

"Bez obzira na karakter ratova, pobednike i poražene, žrtve zaslužuju posebnu pažnju. Osuđujemo svaki zločin i smatramo da je vreme za suočenje sa prošlošću, ma koliko ona gorka bila", rekao je Pjevač, podsećajući na okruglom stolu u Beogradu, da je na prostorima bivše Jugoslavije u proteklim ratovima ubijeno blizu 200.000 ljudi, dva miliona prognano, a još se traga za 14.000 nestalih.

Istoričaj i predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić je mišljenja da Srbija, bez obzira na deklarativne stavove, nije odužila dug građanima, čiji su najbliži nestali i poginuli.

"Mene plaši, bez obzira što verujem da naše ustanove nisu neme po pitanju nestalih i njihovih porodica, da one rade po inerciji", rekao je Antić.

On smatra da bi javnost trebalo da izvrši pritisak na te ustanove, jer je pitanje solidarnosti i zainteresovanosti za nestale najbolji pokazatelj demokratskog karaktera jednog društva.

Direktor Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" Savo Štrbac smatra da Hrvatska nije zaslužila Ugovor o pristupanju EU, koji je juče potpisan u Briselu, budući da nije rešila problem nestalih ili barem onih za koje se zna gde su im grobovi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом