Rudarstvo nosilac budućeg razvoja

Ulaganja u rudarstvo u Srbiji do kraja ove decenije dostićiće tri milijarde evra, procena je nadležnog ministarstva. Predstavnik UN-a u Srbiji Vilijam Infante rekao da je rudarstvo industrija koja će moći da vodi razvoj Srbije u budućnosti.

Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srbije procenjuje da će ulaganja u rudarstvo u Srbiji do kraja 2020. godine dostićiće tri milijarde evra.

Na tribini "Društveno odgovorno poslovanje", održanoj u klubu Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor stalni predstavnik Ujedinjenih nacija u Srbiji, Vilijam Infante rekao je da je rudarstvo industrija koja će moći da vodi razvoj Srbije u budućnosti.

Rekao je da društveno odgovorno poslovanje stvara bolju sliku srpskog rudarstva u svetu i naglasio da u grupi društveno odgovornih kompanija ima puno banaka i finansijskih preduzeća, ali ne i rudarskih kompanija.

Generalni direktor RTB-a Bor, Blagoje Spaskovski, rekao je da ukoliko je firma društveno odgovorna, a u RTB-u smatraju da jesu, onda se mora osetiti bolji život.

"Pored odgovornog ponašanja pri zapošljavanju, u prethodne četiri godine smo preduzeli mnoge aktivnosti, počev od izgleda grada, pa do donacija Medicinskom centru, sportskim ustanovama i u turizam. Polako se približavamo praksi svetskih kompanija i ljudi to moraju brže shvatiti, kako bismo i mi - brže radili", naglasio je Spaskovski.

Menadžer istraživanja geološko-istraživačke kompanije "Avala resursi", koja traga za resursima zlata u okolini Bora i Žagubice, Džastin van der Torn, naglašava da je zapošljavanje uvek ključni problem u područijima u kojima ta kompanija radi u Srbiji.

"Istraživačke i rudarske aktivnosti su obično smeštene u ekonomski opustošenim regijama, i to podrazumeva veliku lokalnu nezaposlenost. Kao rezultat toga, za održavanje dobrih veza sa lokalnom zajednicom od bitnog značaja je transparentna i pravedna praksa zapošljavanja", naglasio je on.

Dušan Simić, ispred Društva za istraživanje i esploataciju mineralnih sirovina "Jantar grupa", rekao je da je najbitnija stvar koju Srbija, pre ulaska u EU, treba da ispoštuje, kako bi se što više investitora odlučilo za našu zemlju, jeste, "stalnost zakona".

"Ne treba menjati zakone sa svakom promenom vlasti, naročito ne smeju da se menjaju ključne stvari vezane za procedure i način dobijanja licenci za istraživanje i eksploataciju", rekao je Simić za veb portal IST media.

Simić je dodao i to, da je s obzirom na veoma dug investicioni ciklus u geološkim istraživanjima i rudarstvu, koji traje oko desetak godina, za investitora jako bitno da već pri donošenju odluka o istraživanju, mora da zna šta ga sve čeka do otvaranja rudnika.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом