четвртак, 15.05.2025, 20:30 -> 12:46
štampajTribina mladih – pedeset godina kasnije
U potrazi za komunom
U desetoj, poslednjoj epizodi serije sagovornci se prisećaju prvih razmišljanja o javljanju ideje života u komuni. Po rečima Čedomira Drče ona se javila na samoj Tribini mladih kada su novosadski konceptualisti počeli da spavaju u njenim prostorijama.
Iako smo imali ideju da komunu osnujemo u Istri ili na nekom salašu u Vojvodini prvu komunu formirali smo u Teslinoj ulici u Novom Sadu. To je bila gradska komuna. Pričalo se da se drogiramo, da se ne zna čije je koje dete.
Najmlađi član novosadskih konceptualista, Božidar Mandić, govori kako mu je Marko Pogačnik, slovenački konceptualista, sugerisao da komunu treba napraviti van grada.
To je u to vreme bilo normalno, mnogi su naši prijatelji u inostranstvu živeli u komunama. U vreme letnjih radova odlazio sam u Šempas da pomažem svojim prijateljima, priseća se Vladimir Kopicl.
Institucije nisu želele njih a oni, s druge strane, nisu više želeli da nastupaju u njima.
Komuna u Teslinoj ulici trajala je otprilike pet godina. Petkom smo pravili besplatne vegetarijanske ručkove, priseća se Božidar Mandić.
Kada si mlad imaš potrebu da se ne razdvajaš, pogotovo što smo mi živeli u neprijateljskom okruženju.
Ja sam osetio u to vreme kada sam bio na Harvardu da mladi ljudi tamo i ovi na Tribini mladih imaju isti ritam razmišljanja. To me je inspirisalo da u mojoj pravnoj struci krenem ka nečem nepoznatom, kaže akademik Tibor Varadi prisećajući se atmosfere na Tribini mladih u Novom Sadu ranih sedamdesetih godina.
Kada komunicirate s njima imate osećaj da komunicirate s velikim umetnicima našeg vremena. Malo ko je bio tako dosledan svojim idejama kao novosadski konceptualisti, ističe Nebojša Milenković, kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine.
Na kraju su se oni odlučili za individualne nastupe, a pojedini članovi grupa za tzv. nevidljivu umetnost, kaže Miško Šuvaković.
Da nisam otišao u šumu promašio bih svoj život, kaže Božidar Mandić koji je na planini Rudnik pre skoro pedeset godina osnovao komunu Porodica bistrih potoka.
Vladimir Kopicl i Božidar Mandić prisećaju se prijateljstva s italijanskim glumcem, rediteljem i avangardnim umetnikom Karlom Kolnagijem koji se zaljubio u novosadski konceptualizam i došao sa namerom da živi i radi u Novom Sadu a kasnije i u Porodici bistrih potoka.
Na kraju, svaki veliki umetnik postaje vlastito umetničko delo, a to jeste danas svakako slučaj s pojedinim članovima novosadskih konceptualista koji su krato na početku osme decenije prošlog veka delovali na Tribini mladih, kaže Nebojša Milenković.
U poslednjoj epizodi serije govore: Slobodan Tišma, Vladimir Kopicl, Čedomir Drča, Miško Šuvaković, Dimitrije Boarov, Božidar Mandić, Nebojša Milenković i Tibor Varadi.
Scenario i režija Nenad Milošević
Коментари