Читај ми!

Kulturna baština Srbije: Manastir Banjska, 2. deo

Posle pet vekova od pustošenja obnovljena Zadužbina Stefana Milutina Nemanjića

Kralj Stefan Milutin nesumnjivo je najveći zadužbinar među Nemanjićima i ujedno i najveštiji diplomata ove srpske dinastije. Za 40 godina vladavine podigao je 40 crkava i manastira. Među najznačajnijim građevinama je i Banjska sa crkvom posvećenom sv. Velikomučeniku Stefanu, inače krsnoj slavi Nemanjića. Kralj Milutin je ovaj manastir sagradio između 1313. i 1315. godine angažujući najbolje neimare toga vremena. U manastirskoj crkvi određeno je i grobno mesto gde je ovaj srpski gralj i sahranjen 1321. godine. Međutim, mošti Stefana Milutina Nemanjića danas počivaju u manastiru sv. Nedelje u Sofiji.

U drugom delu emisije o ovom biseru srpske kulturne baštine biće govora o istorijskim prilikama gradnje manastira, o značaju manastira u Srpskoj srednjovekovnoj državi, stradanju kroz istoriju, o čuvenom "banjskom zlatu" o kome su u 15. veku svedočili putopisci koji su prolazili kroz Srbiju, o figuri lava koju su stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture neoštećenu spasili iz zidina, o originalnoj posudi za osveštavanje vode iz Milutinovog vremena kao i mnogim drugim vrednostima i zanimljivostima. Najzad biće govora i obnovi manastira posle pet vekova zaborava, kao i o njegovom sadašnjem životu.

U emisiji učestvuju stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika dr Svetlana pejić, Dragoljub Todorović, zatim dr Srđan Pirivatrić iz Vizantološkog instituta SANU i sadašnji iguman manastira Danilo.

Urednik i autor emisije je Milica Bajić Đogo, direktor fotografije Vasko Vasović, a montažerke su Mara Bogičević i ksenija Savićević.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом