Читај ми!

Hekuba, ne Hekuba - 58. BITEF

U okviru 58. BITEF-a, na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu, 26. septembra 2024. godine izvedena je prestava "Hekuba, ne Hekuba" u produkciji Komedifransez iz Pariza, Francuska.

Hekuba, ne Hekuba predstava je kojom se čuveni Komedifransez, prvi put predstavio Bitefovoj publici, u režiji istaknutog portugalskog umetnika Tijaga Rodrigeša, koji je odnedavno umetnički vođa prestižnog pozorišnog festivala u Avinjonu.

Za svoju prvu saradnju sa ansamblom pozorišta Komedifransez, Tijago Rodrigeš bira priču o Hekubi. Kao i inače u svojim predstavama, on putem direktnog obraćanja publici prepliće vanvremenske dileme drevne Trojanke sa pitanjima sa kojima se suočava savremena žena, glumica i majka, pritisnuta sličnim mukama. Tijago Rodrigeš često kaže da ne piše predstave za pozorište, već za glumce koji ih oživljavaju. U ovom slučaju, glumica uvežbava Euripidovu Hekubu. Ona igra ulogu Prijamove udovice, koja je u porazu Troje izgubila sve: muža, presto, slobodu i nanjenu najveću žalost, skoro svu svoju decu. Ona je žena koja traži pravdu.

Redakcija za kulturu Kulturno umetničkog programa Radio televizije Srbije dobila je ekskluzivno pravo emitovanja snimka ove predstave sa premijernog izvođenja na Pozorišnom festivalu u Avinjonu. Snimak je našoj kući ustupila Francuska televizija.

 

 

 

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом