недеља, 17.04.2022, 17:25 -> 15:34
Automobilizam: Svetski GT šampionat
Borkovićev debi u Svetskom GT šampionatu
U nedelju od 18 časova i 12 minuta na Drugom programu RTS-a možete pogledati specijalnu emisiju novinara Nemanje Matića sa prve trke u automobilskom Svetskom GTT šampionatu koja je vožena na stazi Enco i Dino Ferari u Imoli u Italiji.Čitavu deceniju je u vrhu svetskog automobilizma. U svojoj 29. sezoni u karijeri, Dušan Borković je načinio još jedan iskorak i nastavio da ispisuje nove stranice srpskog auto-moto sporta - postao je prvi Srbin ikada u Svetskom GT šampionatu.
Prva trka u Svetskom GT šampionatu u Imoli trajala je tri sata.
Borković ove sezone vozi za ekipu Medpanda iz Španije čiji je vlasnik i vozač harizmatični Argentinac Ezekiel Perez Kompank. Treći vozač tima je Britanac Šon Vokinšou, sin legendarnog Toma Vokinšou koji je svojevremeno kao jedan od vodećih ljudi Benetona u Formuli 1 doveo Mihaela Šumahera u taj tim iz Džordana. Medpanda tim vozi Mercedes AMG GT3, koji košta više od pola miliona evra.
Nemanja Matić imao je tu privilegiju da kao jedini novinar sa ovih prostora da prisustvuje i prvoj zvaničnoj konferenciji za štampu Valentina Rosija na stazi u Imoli uoči prve trke Svetskog šampionata koja je vožena trećeg aprila.
Rosi će ove sezone voziti za najtrofejniji tim u šampionatu, ekipu WRT iz Belgije sa brojem 46 na Audiju R8.
Koliko je Rosi voljen i obožavan najbolje pokazuju i ekskluzivni kadrovi iz padoka koje ćete videti u emisiji. Od ranih jutarnjih časova sve do večeri, hiljade pristalica iz celog sveta čekali su ispred Rosijevog boksa kako bi ga videli i dobili autogram i fotografiju.
Debi u Svetskom GT šampionatu i Borković i Valentino Rosi imali su na legendarnoj stazi Enco i Dino Ferari u Imoli 3. aprila, koju je obeležila jedna od najvećih tragedija u istoriji sporta. Te 1994. godine u Imoli je u udesu poginuo legendarni Ajrton Sena.
Staza se nalazi u brdima regije Emilia Romanja nedaleko od Bolonje i od 2020. je ponovo u kalendaru Formule 1 nakon punih 14 godina.
Navijači iz čitavog sveta koji dođu na ovu stazu, ostavljaju poruke, zastave i cveće kako bi odali počast jednom od najvećih vozača svih vremena. Prvog maja biće tačno 28 godina od pogibije legendarnog Brazilca. Bila je to jedna od najvećih tragedija u istoriji sporta.
U Imoli je nastupilo ukupno 156 vozača u 52 superluksuzna automobila. Vozači i timovi podeljeni su u tri kategorije.
Najjaču Pro kategoriju čine profesionalni vozači i timovi sa dugogodišnjim iskustvom u GT trkama.
Za titulu u Silver Kupu boriće se profesionalci, koji nemaju toliko iskustva u GT trkama i šampionatu poput našeg Dušana Borkovića, koji je pre dolaska u ovo takmičenje vozio druge šampionate i drugačije automobile.
I konačno, u treću kategoriju spadaju profi vozači i amateri koji zajedno nastupaju u automobilu, ali oni uglavnom ne pretenduju na najviše pozicije u generalnom plasmanu takmičenja.
Borkovićev tim je na svakom koraku izazivao je mnogo pažnje navijača iz celog sveta zbog prepoznatljivosti i odličnog marketinga.
Na startnom gridu najjača konkurencija. Na stazi ogromna gužva. Mesta za preticanje gotovo da nije bilo. Glavni favorit za pobedu bio je Italijan Marčelo.
U Medpanda timu prvi je u automobil seo naš as Dušan Borković.
Iako su zbog kazne u kvalifikacijama vozači Medpanda morali da startuju tek sa 45. pozicije, Borković je već na početku šampionata pokazao klasu i dokazao da je kompletan vozač. Vanserijskom vožnjom je za samo tri kruga sa 45. došao do 32. pozicije.
Delovao nezaustavljivo i samouvereno, iako je prvi put nastupio u novom automobilu u zvaničnoj trci protiv mnogo iskusnijih vozača u takmičenju. Besprekornih sat vremena vožnje prekinuo je kvar na motoru automobila, te je Šon Vokinšou koji je drugi vozio za Medpanda tim morao da odustane. Ezekiel Perez nije ni imao priliku da nastupi u trećem satu vožnje.
Pobedu u Pro i Silver kupu odneo je tim WRT iz Belgije, ali je njihova prva posada predvođena Rosijem bila tek na 17. mestu.
Iako su ostali bez plasmana, u Medpanda timu gledaju sa optimizmom na naredne trke, dok naši navijači čekaju prvi podijum za Dušana Borkovića i u Svetskom GT šampionatu. Pred njim su još četiri trke tokom kojih će imati priliku da ispiše nove stranice u istoriji našeg auto-moto sporta.
Коментари