Читај ми!

Trezor

Trezorsko ispisivanje medijske istorije

Moćna ruka smjeloga slučaja - Podnaslov ovog "Trezora" glasi: Umetnički poduhvat na zapisu elektromagnetne trake Q-155. Kako u specifičnoj medijskoj istoriji nastaje jedna vrsta palimpsesta, televizijskog, možemo da vidimo na primeru ove dvoinčne trake Televizije Beograd. Kako su se nizali novi, u tom trenutku bitni, događaji i prekrivali jedan drugog, tako su se na traci taložili raznovrsni materijali. Najstariji je snimak pozorišne predstave Kapetan kapetanu, Ateljea 212 iz 1967. (ostalo sačuvano 14 minuta snimka), pa zatim nekoliko snimaka iz 1968: završetak sednice CK u Palati federacije u proleće (ostalo 2 minuta snimka), zatim agencijska vest o Titovoj poseti Čehoslovačkoj i ovacijama na Hradčanima 9. avgusta (ostalo 40 sekundi snimka), i samo nekoliko nedelja kasnije trasom primljene agencijske vesti o ulasku Sovjetskih trupa u Prag 20. avgusta (ostalo 8 minuta). Svako novo snimanje na takvim starim VTR formatima moralo je početi od početka trake (što nije slučaj sa kasnijim kasetnim formatom a/v nosača), tako, završni kadrovi snimka direktnog prenosa IX Kongresa SKJ sa odjavnom špicom iz marta 1969, je poslednji snimak ostao na prvih 7 minuta trake. Zahvaljujući tome što TVB tada još nije koristila uređaj kojim se mogao prethodni snimak potpuno izbrisati sa trake, te tako "čista" traka pripremiti za novo snimanje - nastao je ovaj elektromagnetni palimpsest. Istorija tu nije završena: početkom novog veka, ta originalna traka Q-155 što je sve ovo primala na sebe je negde nestala, kao i njena kopija na savremeniji a/v nosač sa oznakom DVCPRO D-8, pa je izgubljen i originalni dokumentacioni karton na kome su sve ove slojevite promene pažljivo beležene. Danas nam je ostala samo kopija sačinjena (u delovima i emitovana) u ciklusu "Teveteka", 1998. godine. Kako se isti događaji mogu čitati u odnosu na linearnu hronologiju, a kako po slučajno nastalim slojevima televizijske arheologije, za "Trezor" nadahnuto tumači Aleksandar Petrović, profesor kulturne antropologije na Filološkom fakultetu u Beogradu, prizivajući Njegoševu "moćnu ruku smjeloga slučaja" u svom konceptualnom stvaranju.

- Učesnici: Prof. dr Aleksandar Petrović, sagovornik Bojana Andrić
- Snimatelj Milena Jekić Šotra, grafička obrada Milena Marković, montažer Nada Dodig Zildžić, autor Bojana Andrić
- Snimano 27.02.2014, premijerno emitovano 04.04.2014; reprizirano 20.11.2014. 13.04.2015 (SAT), 04.02.2020; Redakcija za istoriografiju

Petak, 02.06.2021. na RTS SVET u 0.20 sat posle ponoći

Razgovor veterana, četvrta emisija sa Veroslavom Tadić

Premijerno emitovanje četvrtišg deo razgovora sa Veroslavom Tadić, iz ciklus Razgovor veterana, najavljeno za 13. novembra 2007, ali zbog prenosa iz Skupštine emitovao je samo u noćnom terminu, te je ponovljeno i 17. januara 2008. Od jedanaest januarskih "Trezora" ova emisija je druga po redu po gledanosti. A od 35 emisija prikazanih 17. januara 2008. na Drugom programu, ovaj "Trezor" je na 14. mestu. Najgledaniji emisija tog dana bio je prenos odbojke za kvalifikacije za Olimpijadu: Srbija - Hrvatska sa rejtingom 8.3%, a "Trezor" je imao rejting 1.7%.


Najbolji posao - Razgovori veterana, IV deo. Iako najšira javnost pamti Veroslavu Tadić kao komentatora i voditelja Dnevnika, njen rad u Informativnom programu trajao je samo pet godina, a narednih tridesetak radila je u naučnom programu. Autor više naučno-popularnih emisija i ciklusa emisija: U znaku nauke, Zdravo dete, Dijagnoze, Jedno zdravlje - mnoge bolesti, Scientia Yugoslavica. "Ja sam uvek uzimala teme iz oblasti koju nisam poznavala, gde mogu da naučim nešto i upoznam nove ljude.. imala sam najbolji posao za penziju. Mogla sam da biram ljude i teme, što vrlo malo ljudi može..."- kaže Veroslava svom domaćinu Kamenku Katiću.

- Snimano 11.03.2007. u Belegišu, premijerno emitovano u "Trezoru" 13.11.2007, reprizirano 17.07.2008; Redakcija za istoriografiju

Svilena buba ponovo? - U emisiji je snimljen ceo proces razvoja larve svilene bube, njene transformacije do poslednje metamorfoze u leptira, koji polaže svoja jaja nakon oplodnje, kako bi se sledećeg proleća obnovio zanimljivi krug njihovog života. Od ove emisije je nastao dokumentarni film Smrt u svili koji je nagrađen za scenario i kameru na festivalu dokumentarnog filma u Beogradu 1992. godine.

- Učesnici: profesor Ognjen Pribaković, agronom Šandor Mesaroš, dr Radovan Marović
- Scenarista i urednik Veroslava Tadić, stručni konsultant dr Radovan Marović; muzički saradnik Ljubomir Vučković, obrada zvuka Rihard Merc, filmski snimatelj Milovan Urošević, montažer Svetlana Nedeljkov-Maksimović
- Proizvedeno 1991, Redakcija naučnog programa, urednik Vladimir Jelenković; reprizirano u "Trezoru" 13.11.2007, 17.07.2008.


 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом