петак, 31.01.2020, 18:27 -> 14:31
štampajNauka 2019: Dekodiranje nauke - Okupaciona terapija
Okupacije su naš život!
Život zna da bude nepredvidiv i neočekivano pred ljude postavlja određene prepreke, koje ih onemogućavaju u sprovođenju svakodnevnih, a zapravo najbitnijih životnih aktivnosti. Naučno se te aktivnosti nazivaju okupacije. Odnose se na svakodnevne aktivnosti koje osobe obavljaju, kojima ispunjavaju vreme i koje daju značenje i svrhu njihovom životu. Cilj okupacione terapije postiže se radom terapeuta sa ljudima i zajednicama kako bi poboljšali njihovu sposobnost da se uključe u okupacije koje žele, koje su im potrebne ili se od njih očekuje da ih obavljaju. U okviru okupacione terapije sagledavaju se svi aspekti pacijenta, ostvaruje se sa njime partnerski odnos na kome se temelji dalji rad na razvoju onih sposobnosti, koje omogućavaju izvršavanje aktivnosti koje su njemu bitne.
Ovaj vid terapije nije vezan za starosnu dob. Tako deci koja se nisu najbolje snašla, može pomoći da učestvuju i budu uspešna u svakodnevnim životnim aktivnostima bilo da je to briga o sebi, ne snalaženje u vrtiću, školi, igri ili socijalizaciji. Kod dece sa invaliditetom ili razvojnim poteškoćama ovaj vid terapije je izuzetno važan. Rad se odvija u edukativnom okruženju pojedinačno ili u malim grupama. U ustanovama za mentalno zdravlje, pacijentima koji pate od poremećaja u razvoju, mentalnih bolesti ili emocionalnih problema, podučavanjem raznih veština terapeuti pomažu da prevaziđu probleme i uključe se u svakodnevni život. Ova terapija se može primeniti i kod osoba, koje imaju problema sa zloupotrebom narkotika, alkoholizmom, depresijom ili pate od drugih poremećaja. Osnovni cilj je očuvanje i unapređenje potencijala osobe.
Radnim aktivnostima se utiče na održanje pokretljivosti, poboljšanje motoričkih sposobnosti, posebno posle bolesti ili povreda. Radnim aktivnostima se utiče na zadovoljenje ljudskih potreba, posebno potrebom za pripadnošću, uvažavanjem, samopoštovanjem i poštovanjem. Okupaciona terapija ima za cilj da motiviše stare da učestvuju u aktivnostima, koje su za njih zanimljive, izazovne ili predstavljaju nastavak njihovih aktivnosti, koje su im predstavljale zadovoljstvo u dosadašnjem životu. Napredak u naučnim istraživanjima utiče na povećanje kvaliteta života, a uloga okupacione terapije postaje sve značajnija i to u pravcu pružanja pomoći i podrške pacijentima da razvijaju strategije za što lakše i efikasnije obavljanje dnevnih aktivnosti i dostizanje optimalne nezavisnosti.
Urednik emisije: Aleksandra Daničić
Novinar: Dragana Daničić
Snimatelj: Ivan Dimitrijević
Grafički dizajn: Bojana Dević Opačić
Montaža: Vladimir Jović
Коментари