Trezor: Godišnjice

Sećanje na pesnika i prozaistu, naučnog savetnika Božidara Kovačevića

Božidar Kovačević, pesnik i prozni pisac, profesor, naučni savetnik, upravnik Arhiva SANU (Beograd, 26.08.1902 - 21.05.1990)

Božidar Kovačević završio je gimnaziju u Beogradu, a diplomirao na katedri za jugoslovenski i svetsku književnost na Filozofskom fakultetu. Nakon toga bio je kao stipendista francuske na Sorboni. Bio je dnevničar Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije, profesor II muške gimnazije u Beogradu, vaspitač prestolonaslednika Petra, referent za književnost i likon umetnosti u Ministarstvu prosvete, naučni saradnik Instituta književnosti i Arhiva SANU i upravnik Arhiva SANU. Tokom okupacije bio je u logoru na Banjici. Poznat je i kao jedan od osnivača Akademskog pozorišta u Beogradu, urednik lista "Ferijalac", urednik "Srpskog književnog glasnika", savetnik i urednik izdavača Gece Kona, i sekretar Glasnika SANU. Pesnik, pripovedač, esejista, književni kritčar, književni istoričar i prevodilac sa nekoliko svetskih i dva klasična jezika, Kovačević je, pored ostlog autor studija iz istorije književnosti od Sv. Save do Milana Rakića. Počeo je da objavljuje u "Politici" sa 17 godina pod pseudonimom, prvu zbirku pesama Alfe mojih duša objavio je 1922. godine. Njegovi radovi prevođrni su nabugarski, engleski, mađarski, češki, ruski i nemački jezik. Zastupljen j u velikom broju antologija.

Reč autora - Milan Vlajčić, između ostalog, rekao je za "Trezor": "Moja autorska emisija Lično viđenje, bila je usmerena na razgovore sa stvaraocima i kulturnim radnicima koji nisu bili u središtu medijske pažnje. Božidar Kovačević je tada bio u penziji i živeo sasvim povučeno. Dugo mi je trebalo da ga nagovorim na snimanje, on je bio diskretna ličnost. Poslednjih godina bio je upravnik arhiva i vodio je biblioteku SANU ali nije bio i njen član. Na moje pitanje, odgovorio je: šta ću ja tamo, nije to moje društvo."

- Učesnici: novinar i publicista Milan Vlajčić, sagovornik Bojana Andrić
- Realizacija Vesna Došen, Željko Malić, Slobodan Mišić, Milena Jekić, Gordana Grdanović, Nada Dodig-Zilddžić, Bojana Andrić
- Premijerno emitovano 11.11.2009. Redakcija za istoriografiju, reprizirano 20.05.2010. u "Trezoru"

Božidar Kovačević - ciklus Lično viđenje. Intervju-portret pisca, prevodioca, heleniste i profesora Božidara Kovačevića, neprocenjivog svedoka kulturnog života u Beogradu. Između dva svetska rata objavljivao poeziju i eseje, prevodio sa više jezika, uređivao najcenjeniji srpski časopis "Srpski književni glasnik", sve do bombardovanja Beograda "Naša književnost". O svom životu i radu Božidar Kovačević razgovara sa autorom Milanom Vlajčićem.

- Učesnici: književnik Božidar Kovačević, novinar Milan Vlajčić
- Scenarista Milan Vlajčić, urednik serije Mila Knežević
- Snimano i emitovano 1978, Redakcija programa iz kulture, urednik Zora Korać; reprizirano 11.11.2009. i 20.05.2010. u Trezoru.

Beograd starih, stari Beograd - kako se živelo u Beogradu pred i tokom okupacije za vreme Drugog svetskog rata, a kako neposredno posle, govore oni koji Beograd i to vreme dobro poznaju.
- Učesnici: Rahela Ferari, Mihovil Logar, Krsta Aleksijević i Vladimir Pogačić
- Urednik Ksenija Stojanović, snimatelj Goran Basarić, montažer Ivanka Pravica, reditelj Ana Karakušević
- Proizvedeno 1991, Redakcija dokumentarnog programa, urednik Srebrenka Ilić; reprizirano 20.05.2010. i 15.04.2014. u "Trezoru"

Četvrtak, 16.06.2016. na RTS Satelit

Izbor iz ranijih "Trezora": Dve emisije o radu Dečijeg kulturnog centra Beograda, jedna snimljena 2016, druga 1972. godine

Likovni atelje DKCB - Dečiji kulturni centar Beograda okružen je kompleksom televizijskih zdanja u Takovskoj i Aberdarevoj, koja su zidana u tri različite dekade: krajem tridesetih, šezdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Najstariji deo ovog kompleksa bombardovan je tokom Nato agresije i u njemu je poginulo 16 televizijskih radnika. Na svaku godišnjicu strašnog događaja Redakcija za istoriografiju i Galerija RTS-a učine poseban znak pažnje na ruševini koja u svojoj zapuštenosti ne predstavlja dostojan spomenik nedužnim žrtvama. Svi atelje i radionice Dečijeg kulturnog centra na oba sprata okrenuti su tako da nema ni jednog "pogleda kroz prozor" a da u njemu ne dominira naša ruševina. Deca u raznim oblastima umetnosti imaju lični stav i komentar o pogledu na koji su osuđeni dok stvaraju. Zamolili smo polaznike Likovnog ateljea da naslikaju lične utiske o tome i dobili smo 16 izvanrednih slika, punih simbola i maštovitih asocijacija. Redakcija za istoriografiju i Galerija RTS-a pomogli su da se dela osamnaest mladih slikara uzrasta od 5 do 9 godina koji jedva da znaju šta je život, a kamoli smrt, izlože svoje slike na ogradi koja omeđava parking u Aberdarevoj i na svoj način odaju poštu poginulim televizijskim radnicima.

- Učesnici: likovni pedagog mr Katarina Bulajić Pavlović i polaznici Likovne sekcije Dečijeg kulturnog centra: Emilija Vukojević (7), Marko Ristić (8), Sofija Paunović (9), Rastko Sakić (8), Angelina Trevisan (8), Sofija Sofrenić (9), Zara Pavlović (9), Sara Drenča (9), Đurđa Milinković (7), Lena Đorđević (6), Nađa Adamović (5), Natalija Adamović (6), Lana Kovačević (7), Lana Jovanović (6), Helena Dragićević (6), Sergej Bulatović (5), Nina Radan (9), Smiljana Savić (6)
- Snimatelj Milena Jekić Šotra, organizator Gordana Grdanović, urednik istraživač Marijana Čuturilo, grafička obrada Milena Marković, montažer Nada Dodig Zilddžić, autor Bojana Andrić
- Snimano 18, 21. i 22. aprila 2016, premijerno emitovano 23.05.2016; Redakcija za istoriografiju

Zvezdani putevi - Dečji kulturni centar Beograd osnovan je 1952. godine kao Dom pionira Beograda i nalazio se u Knez Mihailovoj ulici broj 7, a od 21. aprila 1968. je u u vlastitoj zgradi, u Takovskoj broj 8. Od tada Dom pionira, odnosno DKCB i Televizija Beograd tesno sarađuju. Televizija je tih godina veoma često prenosili programe, kako bi bili ih mogli videti mališanima širom zemlje. Tako je sačuvan snimak poetske igre iz 1972, na stihove Branka Ćopića i muziku Miodraga Ilića Belog. Scenarista i reditelj Zora Boškan Tanurddžić, muzički saradnik Ivana Trišić, koreograf Bogdanka Đurić, scenograf i kostimograf Vukica Nikolin-Nikolić.

- Učesnici: Pioniri centra za dramski rad, voditelj Dejan Đurović
- TV realizacija: slika Borivoje Urošević, Dragan Aleksić; majstor svetla Konstantin Jovanović, Nikola Stokanović; snimatelj zvuka Dragoljub Gojković, asistent tona Dragan Jovanović, mikser slike Čedo Filipović, magnetoskop Radomir Todorović, tehn. vođstvo inž. Boško Jovanović, organizator Srba Čuturilo, Slavoljub Progić; kamermani Svetozar Stošić, Miloje Lazić, Vlastimir Banković, Branimir Klipa; asistent režije Bora Vukić, reditelj Vera Belogrlić
- Premijerno emitovano 19. juna 1972, Redakcija programa za decu, urednik Olga Vlatković; reprizirano 23.05.2016. u "Trezoru"

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом