Srbi ponovo „osvajaju” Trst

Srbi su danas najbrojnija zajednica stranaca u Trstu. Svaki dvadeseti stanovnik ovog primorskog grada na severu Italije je Srbin.

Današnji Srbi iz Trsta nisu potomci onih koji su pre tri veka stigli iz Boke Kotorske, Bosne i Hercegovine, Dalmacije i Like i koji su u ovom gradu sagradili brojne palate, stekli novac, moć i uticaj.

Većina Srba koji danas žive u Trstu, stigla je u ovaj grad pre tri decenije, u vreme ratova u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj i u vreme sankcija Srbiji. Najveći broj njih tada su radili kao građevinski radnici i kao medicinske sestre i negovateljice u staračkim domovima. Danas u Trstu ima veliki broj fakultetski obrazovanih i pozicioniranih ljudi, koji imaju svoje firme ili rade kao inženjeri, dizajneri, IT stručnjaci i lekari.

Deca Srba koji danas žive u Trstu, osim italijanske, pohađaju i srpsku Osnovnu školu „Jovan Miletić”, koja nosi ime po svom osnivaču i jednom od najvećih darodavaca za izgradnju te škole koja je otvorena još 1782. godine. U svojoj istoriji dugoj gotovo dva i po veka, nikada u srpskoj školi u Trstu nije bilo više učenika nego danas. Tu školu trenutno pohađa 126 đaka, a još 60-ro dece ide u predškolsko.

Srbi iz Trsta imaju brojna udruženja kroz koja neguju srpski jezik, kulturu, tradiciju i veru, a  u obeležavanju značajnih srpskih, verskih praznika, Srbima se, često, u Trstu pridruže i Italijani, jer su mnogi od njih oženjeni Srpkinjama.

Urednik: Branko Stanković

Snimatelja: Aleksandar Agbaba

Montaža: Marija Baronijan Šašić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом