Rodoslavci: Svetosavlje – duše vid

Godina u kojoj princ Vladislav, drugi sin kralja Stefana Prvovenčanog i unuk Nemanjin, gradi Mileševu, ona je u kojoj i sveti Sava u Nikeji dobija saglasnost za osnivanje samostalne srpske arhiepiskopije.

Tako sveta lavra Nemanjića, nastaje na obali Mileševke, 1219. u vreme kada Srbija, kraljevina, dobija i svoju samostalnu crkvenu organizaciju. Istoričari beleže da je srpsku državnu misao tog doba fizički stvorio Nemanja, a intelektualno – Sava.

"Svetosavlje – duše vid"

Taj monah, član srpske vladarske porodice, koji je odbacio i prinčevsku krunu i dvor, helenskog vaspitanja i slovenskog žara, planirao je i razradio put utemeljenja mlade nemanjićke države i sav svoj trud usmerio ka delima bogougodnim, veri Hristovoj, čovekoljublju i prosvetiteljstvu.

"Svetosavlje – duše vid"

Sačinio je i zbornik crkvenih i građanskih zakona – Zakonopravilo ili Nomokanon, koje je, praktično, prvi srpski ustav. Čovek skromnosti, krotkosti, dobrodušnosti, mira i duboke pažnje, putovao je i poučavao, dobijao pobede bez bitaka, plenio milosrđem, uspostavio vizantijski kulturni obrazac, u jelinsko-slovenskom tumačenju smisla života i sveta, a bio izuzetno poštovan i na Istoku i na Zapadu.

"Svetosavlje – duše vid"

Ostalo je zabeleženo da su ga i vladari muslimanskih zemalja posebno cenili i skupoceno darivali – tako je, recimo, od saracenskog sultana u Damasku, dobio ikonu Majke Božije Trojeručice, koju će pokloniti Hilandaru.

Zvono, u znaku svetosavlja
Zvono, u znaku svetosavlja

Poštovanje koje je stekao za života, po smrti je preraslo u izvanredan opštenarodni kult, a Mileševa, u kojoj su njegove mošti počivale gotovo 360 godina, ostala je verni čuvar tog i takvog svetosavlja, koje pre svega uči čovečnosti i dobroti i etičnost postavlja u temelje svih oblika ljudske uzajamnosti.

Autorka sa sagovornicom Ivanom Spasović ispred spomenika Andri Nikoliću
Autorka sa sagovornicom Ivanom Spasović ispred spomenika Andri Nikoliću

Svetog Savu je narod počeo da slavi kroz predanja, a crkva službom, još u 13. veku. Postao je luča jedinstva, nade i prosvetiteljstva…

"Svetosavlje – duše vid"

Pominju se školske proslave Sv. Save, početkom 18. veka, među Srbima van Srbije, u nekim mestima u Sremu, a pre svega u Sremskim Karlovcima, na tlu tadašnje Habzburške monarhije, gde, srpski narod, u klimi prosvećenosti, a zahvaljujući Karlovačkoj mitropoliji i državnim privilegijama, u školama o Savindanu, praznuje, i učenici se mole velikom srpskom prosvetitelju.

"Svetosavlje – duše vid"

Pre nego što je Srbija, 1815. godine, postala kneževina, zabeleženo je da je u Karađorđevoj Velikoj školi u Beogradu, postojalo zvono sa izlivenim Savinim likom, ali će proslava Savindana početi kasnije.

"Svetosavlje – duše vid"

Kada će i kako u Srbiji Sveti Sava postati patron škola i prosvetitelja, a Savindan školska slava i ko su prvi dobitnici Svetosavske nagrade, u emisiji „Svetosavlje - duše vid״.

Jelena Božović, urednik emisije
Jelena Božović, urednik emisije

Urednik: Jelena Božović

Snimatelj: Duško Perić

Montaža: Goran Damljanović

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом