Kulturna baština Srbije: Radan - park prirode

Vlada Republike Srbije krajem prošle godine proglasila je područje planine Radan za novi park prirode. Ovom, poslednjem, zaštićenom području u našoj zemlji posvećena je emisija iz serije Kulturna baština Srbije.

Radan - park prirode
Radan - park prirode

Park prirode Radan nalazi se u jugozapadnoj Srbiji i zauzima delove teritorija pet opština: Kuršumlija, Medveđa, Bojnik, Lebane i Prokuplje. Istraživanja područja trajala su godinama, a isto tako njihova valorizacija i priprema dokumentacije. Ovim se još jednom potvrđuje članstvo Republike Srbije u porodicu evropskih i svetskih zemalja koje sistemski zaštićuju prirodne i kulturnoistorijske vrednosti.

Radan - park prirode
Radan - park prirode

Pored izuzetnih prirodnih i geomorfoloških vrednosti, koje su posledica snažnih vulkanskih aktivnosti u dalekoj prošlosti, Park prirode Radan se odlikuje i kulturnoistorijskim blagom od izuzetnog značaja. Valja pomenuti da je rodonačelnik dinastije Nemanjića, Stefan Nemanja, svoje prve zadužbine podigao u tadašnjim Belim Crkvama - današnja Kuršumlija, u vreme dok je bio udeoni knez, zajedno sa svojom braćom. Po specijalnom odobrenju najsjajnijeg vladara najmoćnije vizantijske dinastije, Manojla Prvog Komnina, Stefan Nemanja je na temeljima ranohrišćanske bazilike obnovio manastir posvećen Svetoj Bogorodici, nadomak ušća Kosanice u Toplicu, a na uzvišenju iznad sadašnje Kuršumlije (Bele Crkve) manastir Sv. Nikole. Danas se ova kulturno istorijska blaga, kao i mnoga druga, nalaze u okviru Parka prirode Radan.

Radan - park prirode
Radan - park prirode

Urednik i autor emisije je Milica Bajić Đogo, snimatelj Vasko Vasović i Dragan Živić, montažer Milan Radičević, a režija Lela Janić i Milica Bajić Đogo

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом