Trag: Ratnici Duhovnici Rabotnici

Kao srednjovekovni pisari, Ratnici, duhovnici i rabotnici svojim perom donose priče o nasleđu koje vekovima baštinimo, o vrednostima srpske tradicije i odjecima srenjovekovne kulture koji sazrevaju u nama - u umetniku, piscu, istraživaču, Hefestu novog doba, muzičaru...

Tri priče u kojima su akteri i ratnici, i duhovnici, i rabotnici srednjeg veka ali i savremenog doba, Trag donosi duh srednjovekovne životne, viteške, jezičke, pesničke i muzičke matrice.

Stevan Stevanović u majstorskom nadahnuću
Stevan Stevanović u majstorskom nadahnuću
Prvu priču oživljavaju arheolog Marko Aleksić, proučavalac naoružanja srednjeg veka, i Stevan Stevanović, koji se bavi rekonstrukcijom istorijskog oklopa i oružja. Oni govore o industriji naoružanja, borbenoj spremnosti srednjovekovnog vojnika, o viteštvu koje je tekovina naših prostora, ali i o manje poznatim zakonima Dušanovog zakonika poput onog da su i žene mogle imati u vlasništvu delove viteške opreme i njima raspolagati po slobodnoj volji.
Trag
Trag

Donose nam i priču o Jeleni Lazarević Balšić, koja je heroina sa ovog prostora i pandan poznatijoj Jovanki Orleanki. Duh epohe koji se rekonstrukcijom istorijskog oklopa i oružja unosi u film ili pozorišnu predstavu nastaje u radionici arhitekte Stevana Stevanovića. Gledaoci će na neki način učestvovati i u izradi jednog oklopa, a saznati ponešto i o tome kako je ovaj zanatski poduhvat izgledao u radionicama majstora srednjeg veka.

Miloš Nikolić, kavalista
Miloš Nikolić, kavalista

Druga priča je posvećena književnosti, negdašnjoj i današnjoj. Kao što su srednjovekovni pisari tražili od čitaoca da obrati pažnju na važno mesto u tekstu crtajući kažiprst pored koga je ispisano zri zde, što znači pogledaj ovde, tako i autor zbirke pesama Zri zde Tomislav Jovanović skreće pažnju na jezičku matricu i duh srednjovekovne književnosti, ipak donet na današnje tle. Drugi ugao o savremenom stvaralaštvu koje se oslanja na srednjovekovnu kulturu i književnost donosi profesor Filološkog fakulteta Aleksandar Milanović.

U vreme kada se tradicionalna muzika na kavalu gasila, kaval je pronašao muzičara, a muzičar put do instrumenta koji je takođe bio u nestajanju. Priču o kavalu i lepoti muzike koju proizvodi donosi doktor muzičke umetnosti Miloš Nikolić. Kaval je upisan na Nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa kao ugroženi instrument.

Autorka emisije Radica Smiljković
Autorka emisije Radica Smiljković

Miloš Nikolić, inače profesor kavala u Muzičkoj školi "Mokranjac", uspeva da obnovi izradu ovog instrumenta, ali i da zaintrigira mlade ljude za tradicionalne instrumente i muziku. U oživljavanju pastirske muzike pomaže mu i graditelj kavala Nenad Miletić. Iako skromno, u emisiji ipak otkriva neke tajne o izradi ovog instrumenta. Njegova radionica put je ka očuvanju tradicije. Zahvaljujući zajedničkom radu, muzičar i graditelj instrumenta ostavljaju trag za budućnost i negovanje muzičkog nasleđa.

Autor emisije: Radica Smiljković
Urednik serijala: Ljubisav Aleksić
Reditelj: Bojan Vorkapić
Snimatelj: Dragan Lapčević
Montažer: Goran Tomić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом