Panteon Matice srpske: Letopis 1-6

Na sastanku koji je održan 4. februara 1826. po starom kalendaru ili 16. februara po novom, osnovana je u Pešti Matica srpska, najstarija kulturna ustanova našeg naroda. Dokumentarno-igrana serija Panteon Matice srpske, istražuje i rekonstruiše vreme i okolnosti Matičinog nastanka i rada u prvoj, peštanskoj fazi. Koncipirana je kao niz od šest polusatnih epizoda, gde su prve dve, sa naslovima Letopis i Matica srpska, posvećene časopisu i Matici kao ustanovi. Naredne četiri su portreti Jovana Hadžića, prvog predsednika, pesnika i pisca Srpskog građanskog zakonika, zatim Teodora Pavlovića, sekretara i urednika Letopisa koji je u Maticu uveo neke od najuglednijih ličnosti toga doba.

Пантеон Матице српске: Летопис 1-6 Пантеон Матице српске: Летопис 1-6

O Matici srpskoj, istorijskom kontekstu u kojem je nastala i ljudima koji su je osnovali u seriji govore: dr Dragan Stanić, predsednik Matice srpske, dr Đorđe Despić, urednik Letopisa, dr Dušan Nikolić, bivši sekretar MS, akademik Vasilije Krestić, dr Aleksandar Milanović, dr Zoran Mirković, dekan Pravnog fakulteta u Beogradu, dr Milo Lompar, dr Milena Polojac, dr Isidora Bjelaković, mr Kosta Vuković, upravnik Muzeja eparhije budimske u Sent Andreji, dr Dušan Popov iz Temišvara, Dragomir Dujmov, profesor srpske gimnazije u Budimpešti, kao i sveštenici eparhije budimske... U igranim scenama rekonstrukcije osnivačkog sastanka Matice srpske, učestvovali su glumci Narodnog pozorišta u Kikindi.
Snimatelji Dušan Živković, Milan Ilić i Hadži Dimitrije Nikolić, izrada špice i dizajn Emanuela Tasan Lukić, montaža Ksenija Savićević. Autor i urednik serije Božidar Đuran.

Proizvodnja: Redakcija naučnog programa

 

Repriza , 27. maj u 01:50  i 09:50

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом