субота, 29.03.2025, 23:10 -> 07:14
štampajVreme (je) za elitu: Suzana Rajić
,,U životu sam iskusio sve što je ovaj svet u stanju da ponudi: visinu trona, sreću i nesreću, slavu i prezir, ljubav i mržnju”, govorio je kralj Milan Obrenović koga su optuživali da je kockar, rasipnik, ženskaroš, da je povlačio pogrešne političke i državničke poteze. Srbi mu ništa nisu priznavali – ni to što je uveo moderne zakone i ustanovio moderne institucije, a ni to što je za njegove vladavine Srbija postala nezavisna i međunarodno priznata država i ponovo kraljevina.

Gost emisije je profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu, istoričarka Suzana Rajić, autor nekoliko značajnih knjiga iz nacionalne istorije – Aleksandar Obrenović, Vladan Đorđević, Srpska država 19. veka, Srpska spoljna politika (između očekivanog i realnog). Ona već nekoliko godina priprema monografiju o kralju Milanu, radeći u arhivama u Moskvi, Beču, Vatikanu… Biće to prvo sveobuhvatno delo o kralju Milanu, koga narod nije voleo, a teško i da ga je razumeo. Radikali su ga satanizovali, a četiri puta je gledao smrti u oči. Optuživali su ga da je apsolutista, a on je uveo parlamentarizam, želeo je građansku demokratiju i stranački pluralizam. Voleo je slikarstvo, oduševljavao se impresionistima, kupovao slike Tuluz-Lotreka. Imao je nesrećan brak. Razočaran u sina, Srbe i Srbiju umro je u Beču 1901. Sahranio ga je car Franjo Josif u manastiru Krušedol.
Razgovor sa prof. Suzanom Rajić snimali smo u Botaničkoj bašti Jevremovac, koja je podignuta na Milanovom imanju nasleđenom od dede Jevrema Obrenovića, a Milan ga je darovao svom narodu, kupivši tada od svog novca na sajmu u Nemačkoj najsavremeniju staklaru za baštu.
Snimatelj: Vasko Vasović
Montažer: Dušan Založnik
Proizvodnja: Kulturna baština
Коментари