Читај ми!

Olimpijsko čudo koje je niklo usred industrijske zone Pekinga

Otvaranje Olimpijskih igara 2008. godine u Pekingu, za koje je, pretpostavlja se, izdvojeno više od 100 miliona dolara, ostaće upamćeno kao verovatno najveći spektakl tog tipa na ovim takmičenjima. Kinezi su tada pomerili granice i izgradnjom stadiona "Ptičje gnezdo", odnosno "Vodene kocke", u kojoj su održavana plivačka takmičenja (sada se u njoj za medalje bore takmičari u karlingu), a svoje organizacione sposobnosti dokazali su i 14 godina kasnije kao domaćini Zimskih olimpijskih igara.

Олимпијско чудо које је никло усред индустријске зоне Пекинга Олимпијско чудо које је никло усред индустријске зоне Пекинга

Peking je ugostio najbolje sportiste na snegu i ledu, o svečanoj ceremoniji će se ponovo dugo pričati, ali su se organizatori potrudili da to ne bude sve što će u javnosti izazivati interesovanje.

Uz očekivanja da mnogi rekordi budu oboreni, da se Kina možda uključi u borbu za vrh liste osvajača medalja, jedan od glavnih utisaka ostaće i "čudo" koje je niklo u delu grada gde se najmanje očekivalo – u pitanju je "Big-er Šugang" (Big Air Shougang).

Big-er Šugang je borilište u obliku rampe koje se nalazi usred industrijske zone u delu grada Šiđingšana, u zapadnom Pekingu.

Rampa je sagrađena iznad nekadašnje čeličane Šugang grupe, koja je zatvorena 2008. zbog zagađenja vazduha. Izgradnja je počela 2018, a završena 1. novembra 2019. godine.

"Deluje poprilično distopijski da vidite nekakve nuklearne objekte u pozadini skijaškog takmičenja", navela je jedna korisnica Tvitera.

Za razliku od mnogih, ovo borilište nije montažno, već trajno. Ostaće na mestu na kojem je sagrađeno i biće korišćeno za različita sportska takmičenja. Visoko je 64 i dugačko 164 metra, sa nekoliko deonica za izvođenje trikova koji prkose gravitaciji.

Gledaoci su navikli da na zimskim takmičenjima oko staza vide šume i planinske snežne vrhove, ali su čelnici najveće smotre sportista učinili nešto drugačije ne samo kako bi se izdvojili, već i ukazali na borbu za očuvanje životne sredine.

"Prvi put kada sam se popeo na vrh, bio sam razočaran jer u tim situacijama obično vidimo mnogo planina. Ipak, kada su se svetla upalila, bilo je neverovatno", istakao je Antoan Adeliz iz Francuske.

Big-er Šugang smešten je na lokaciji koja je nekada bila industrijska i služila za preradu čelika, pa se tu ispuštala velika količina štetnih materija u atmosferu. Sada je preuređen i poslužiće da se pojača "zeleni pokret" i održivost, što je deo kampanje Pekinga 2022.

Aspekt održivosti proizilazi iz hvale vrednog cilja organizatora da se gotovo potpuno oslobode ispuštanja ugljenika, koristeći tehnike hlađenja ugljen-dioksidom, opcije transporta sa niskim sadržajem ugljenika i korišćenje postojećih prostorija sa poslednjih Igara.

Ovo zdanje nalazi se pored četiri velika betonska dimnjaka koja poprilično liče na one iz nuklearne elektrane u kojoj radi Homer Simpson (neki korisnici društvenih mreža su se šalili baš na taj račun), a izgledom i dizajnom podseća na šarenu traku koja se vijori na vetru. Predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomas Bah naveo je da je ovakvo rešenje pravi primer građenja značajnih sportskih objekata u gradskim sredinama.

Tornjevi simbolizuju industrijsko nasleđe tog dela prestonice, zbog čega je, prema rečima glavnog arhitekte Džanga Lija, prvobitni plan bio da budu deo konstrukcije.

"Pokušali smo da ubacimo lift unutar jednog od rashladnih tornjeva kako biste videli kako sportisti izlaze niotkuda na početku svojih skokova. Međutim, oni su veoma krhke strukture i ako biste napravili rupu, verovatno bi se srušili", istakao je arhitekta Li.

Disciplina big-er fristajl, vrlo atraktivna za gledaoce i sponzore, poprilično je nova u olimpijskom programu – uvedena je pre četiri godine na Igrama u Pjongčangu za snoubordere, dok se od pre nekoliko dana takmiče i skijaši.

"Borilište je sjajno i veliki skokovi su toliko ludi. Kul mesto za skakanje", izjavila je britanska takmičarka Kirsti Mjur. 

Kineskinja Ajlin Gu Ajling nije krila oduševlje mestom gde će biti održano olimpijsko takmičenje. Devojka rođe u San Francisku domaću publiku oduševila je nastupom u finalu, stigla do zlatnog odličja i tako na najbolji mogući način "otvorila" Big-er Šugang.

"Fantastično je. Mislim, pogledajte okolo, nigde drugde nema snega. Ali nekako, kada ovde skijate, imate osećaj da ste na nekom glečeru ili tako nešto", navela je Gu Ajling, kojoj je dizajn staze omogućio da izvede gotovo savršen treći skok.

Njen američki kolega Mak Forhend objasnio je koja je razlika u odnosu na druge staze.

"Jedno od najboljih mesta za big-er koje imamo. I u prošlosti smo imali gradska takmičenja, ali su sve staze bile montažne, na skelama, tako da su bile manje. Super je što u gradu možemo da vidimo skok kakav bismo videli na planini", podvukao je Forhend.

Kina će se možda uključiti u borbu za prvo mesto na listi osvajača medalja (trenutno vodi sa tri zlata i dva srebra), izvesno je i da će ostati upamćena kao prva zemlja koja je Zimske olimpijske igre organizovala sa nula procenata prirodnog snega.

Međutim, kada se u budućnosti bude pričalo o takmičenju održanom 2022. godine, jedna od prvih asocijacija sigurno će biti Big-er Šugang. 

 

Nikola Đukić (NikolaDjukic43)

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом