Sportsko penjanje

Kao pravi hit Olimpijskih igara mladih u Buenos Ajresu 2018, sportsko penjanje je debitovalo na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, pridruživši se olimpijskom programu kao novi sport, koji je tu i ostao.

Спортско пењање Спортско пењање

Sportsko penjanje je atraktivan sport koji je postao izuzetno popularan u poslednjih 20 godina. To je mlad sport kojim se bave i muškarci i žene, a 39 odsto penjača je mlađe od 18 godina.

Trenira se i na otvorenom i u zatvorenom prostoru, u prirodi i urbanim sredinama. Preko 25 miliona penjača takmiči se u 150 zemalja širom sveta.

Grupa penjača se 1985. okupila u Bardonekiji, blizu Torina, na događaju pod nazivom "SportRoccia" koji se pretvorio u prvo organizovano takmičenje na kojem se učesnici penju u određenom vremenskom roku.

Godinu dana kasnije, prvi takmičarski događaj na veštačkom zidu za penjanje organizovan je blizu Liona u Francuskoj.

Pravila takmičenja

Učesnici Olimpijskih igara u Parizu takmičiće se u tri vrste sportskog penjanja - bolderingu (bouldering), penjanju na vođenje (lead climbing) i brzinskom penjanju (speed climbing).

Takmičari u bolderingu penju se na veoma zahtevne zidove visine 4,5 metra bez užadi, u ograničenom vremenskom periodu i u što manje pokušaja.

Brzinsko penjanje je spektakularna trka sa vremenom u eliminacionim rundama jedan na jedan, gde penjači kombinuju preciznost i eksplozivnost. Najbolji zid visok 15 metara i nagnut pod uglom od pet stepeni prelaze za manje od šest sekundi.

U penjanju na vođenje sportisti se penju što više mogu za šest minuta na zidu visokom preko 15 metara, bez da su unapred videli rutu. Rute su sve složenije i izazovnije kako takmičenje odmiče. Ovakvo penjanje zahteva brojne fizičke i mentalne sposobnosti.

Promene u odnosu na Tokio

Format takmičenja u penjanju biće u Parizu drugačiji nego u Tokiju pre tri godine.

Na prethodnim Olimpijskim igrama svaki penjač se takmičio u sve tri discipline, a konačni rezultati bili su kombinacija rezultata sva tri takmičenja. Penjač sa najmanje poena osvojio je prvu zlatnu olimpijsku medalju u istoriji ovog sporta.

U Parizu će biti dodeljene dve zlatne medalje jer će se penjači takmičiti u dve odvojene discipline koje se zasebno boduju. Jedna je kombinacija bolderinga i penjanja na vođenje, a druga je samo brzinsko penjanje.

Istorija na Olimpijskim igrama

Sportsko penjanje je svoje prve korake na olimpijskoj sceni napravilo na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Ajresu 2018. Takmičenje nije imalo veliki publicitet, ali je javnost bila impresionirana ovim uzbudljivim sportom i spektakularnim nastupima učesnika.

Kao pravi hit sa omladinskih Igara, sportsko penjanje je debitovalo na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, pridruživši se olimpijskom programu kao novi sport, koji je tu i ostao.

Discipline na Olimpijskim igrama:
- boldering i penjanja na vođenje, muškarci
- boldering i penjanja na vođenje, žene
- brzinsko penjanje, muškarci
- brzinsko penjanje, žene

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом