Читај ми!

RTS vas poziva na svečani koncert na Zlatiboru 25. avgusta

Povodom 99 godina trajanja i uspeha Radio Beograda i 60 godina Muzičke produkcije RTS- a, Radio - televizija Srbije poklanja publici muzički spektakl „RTS zvuk“, koji će biti održan u petak, 25. avgusta na Zlatiboru.

U programu nastupaju: Snežana Đurišić, Ana Bekuta, Radiša Urošević, Čeda Marković,Danka Stojiljković, Rade Jorović, Jelena Broćić i Mira Aleksić.

Muzičari Narodnog orkestra RTS- a, pod upravom Vlade Panovića i trubačkog orkestra Marka Trnavca, pratiće naše najveće zvezde narodne muzike na sceni zlatiborskog Kraljevog trga.

Za sve one koji ne stignu na Zlatibor 25. avgusta, planiran je direktan prenos na Prvom programu Radio Beograda (RB1 u 20.00 časova) i odloženo emitovanje na Prvom programu RTS-a i RTS Planeti (RTS1 i RTS Planeta u 21.45)

Voditelji programa biće dobro poznati glasovi Radio Beograda, novinari i urednici- Aleksandra Paladin i Nenad Kamidžorac.

 RTS ovaj svečani koncert organizuje u saradnji sa Opštinom Čajetina i Turističkom organizacijom Zlatibora.

 

RADIO BEOGRAD- prvi elektronski medij na Balkanu, ove jeseni - 1. oktobra 2023. navršava 99 godina postojanja. Ovo je značajan datum ne samo za Javnu medijsku ustanovu Radio Televiziju Srbije, čiji je Radio Beograd sastavni deo, već i za radiofoniju u Srbiji i u Evropi.

Radio Beograd ima izuzetno živopisnu istoriju, koja se piše i danas a tokom decenija izrastao je u nacionalnu medijsku i kulturnu ustanovu najvišeg ranga i uticaja. Radio Beograd je među najstarijim elektronskim medijima u Evropi- Radio Pariz počeo je sa radom samo šest meseci ranije a istog dana kada i Radio Beograd prvi put se oglasio i Radio Beč. Tek godinu dana kasnije, nastali su Radio Moskva i Radio Tokio.

Iz studija u Knez Mihailovoj 42, preko odašiljača u Rakovici, 19. septembra 1924. inženjeri Mihailo Simić i Dobrivoje Petković emitovali su "probni radio koncert", zbog velikog interesovanja reemitovan 26. septembra.

Od 01. oktobra 1924. na talasu 1.650m utorkom, četvrtkom i subotom od 18,45 do 19,45 emitovan je program „koncerti, berzanski izveštaji i ostale novosti“.

U periodu od 1924. do 1929. radijski poslenici postepeno su ovladavali tehnikama prenosa i kreiranja programa.

U nedelju, 24. marta 1929. godine, iz prostorija na drugom spratu zdanja SANU, počelo je redovno emitovanje programa Radio Beograda. Program je najavila Jelena Bilbija – Lapčević. Hor pevačkog društva "Obilić" otpevao je himnu, a glumci Narodnog pozorišta odigrali su prvu srpsku radio-dramu "Đakon Stefan i dva anđela". Iste godine, emitovan je prvi radio-prenos fudbalske utakmice i to samo tri godine posle prvog sportskog radio-prenosa u svetu. (Utakmicu BSK - Jugoslavija prenosio je reporter Rade Stoilović, a nastavio Dimitrije Stevanović, maratonac i službenik Radio Beograda).

1937. je počelo emitovanje desetominutne informativne emisije Radio Beograda „Aktuelni čas“, a iste godine osnovan je Simfonijski orkestar Radio Beograda.

Od 1941. do 1944. tehniku Radija koristila je nemačka stanica Zender Belgrad.

Od 10. novembra 1944. počinje rad Radio Beograda.

Jedna od najslušanijih i najdugotrajnijih emisija „Veselo veče“ prvi put emitovana je 6. marta 1949.

Početkom pedesetih godina dvadesetog veka, nastale su emisije "Dnevnik" i "Sportski žurnal".

Redovno emitovanje Drugog programa Radio Beograda počelo je 9. februara 1958, Treći program RB startovao je 1965. godine, program Radio Beograd 202 prvi put se oglasio 1969, a 1983. počelo je redovno emitovanje Stereorame.

Radio Beograd danas predstavlja respektabilnu medijsku kuću koja ispunjava svoju ulogu u okviru Javne medijske ustanove RTS, negujući jezičku i govornu kulturu, višeznačno i dubinski osvetljavajući društvene fenomene, osluškujući želje i potrebe slušalaca u Srbiji i u dijaspori, nastavljajući da usmerava i postavlja standarde radiofonskog stvaralaštva.

 

MUZIČKA PRODUKCIJA RTS-a osnovana je 1963. godine. Potekla je iz Muzičke redakcije Radio Beograda, koja je u periodu između dva svetska rata bila inicijator osnivanja prvih ansambala: Narodnog orkestra (1935), Simfonijskog orkestra (1937) i Hora (1939), koji su uživo svirali u radio programu i bili nosioci muzičkih sadržaja.

Muzička produkcija RTS danas je moderan sistem koji čine vrhunski muzičari, grupisani su Simfonijski orkestar, Hor, Dečji hor, Dečji hor „Kolibri“, Narodni orkestar, Narodni ansambl i Big Bend.

Oblast njihovog delovanja obuhvata izvođenje i snimanje simfonijske, horske, vokalno-instrumentalne, narodne, zabavne i džez muzike domaćih i stranih autora, posebno nacionalne muzičke baštine i savremenih dela srpskih autora i umetnika izbođača. MP RTS ostvaruje i trajne snimke koji se decenijama arhiviraju u Zvučnom arhivu Radio Beograda.

 

субота, 10. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом